Zákaz opustit katastr své obce, navrhuje Jan Hamáček. Je to protiústavní a nejde to hlídat, říká právnička

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42) navrhne, aby pohyb lidí byl omezen jen v rámci katastru obce, kde občan bydlí. O zavedení nových opatření bude vláda rozhodovat v pátek večer. "Z mého pohledu je to protiústavní. Bude se to navíc špatně prokazovat i vymáhat," okomentovala návrh pro ŽivotvČesku.cz právnička Klára Long Slámová.

Ministr vnitra Jan Hamáček chtěl původně předložit návrh, který by pohyb občanů omezoval na jeden kilometr od bydliště. V pátek večer nakonec na vládu jde s tím, aby se lidé mohli pohybovat jen v rámci katastru obce, kde bydlí.

"My jsme pracovali s jedním kilometrem. Uvědomujeme si, že je to velmi razantní, takže ten návrh dozná změn, aby se lidé pohybovali jen v katastru té obce, kde bydlí," uvedl Jan Hamáček ve Sněmovně.

Výjimku by měli mít lidé, kteří jedou do práce, na úřad, za lékařem či se starají o jiného člena rodiny.

"Z mého pohledu je to protiústavní a podle mě se to bude špatně prokazovat i vymáhat. Když už se domnívají, že by měl být zaveden přísný lockdown, tak je třeba na určitý čas zavřít vše s výjimkou bezpečnostní složek, zdravotnictví, justice, energetiky a těch nejzákladnějších obchodů a služeb. Toto považuji za polovičaté řešení, které jen prodlužuje agónii, která k ničemu nevede. Jen to dál omezuje občany a ještě dlouho bude," okomentovala návrh pro ŽivotvČesku.cz právnička Klára Long Slámová.

Vláda bude v pátek večer rozhodovat o tom, jak v rámci boje s koronavirem dál omezit mobilitu občanů. Od pondělí chce vláda také zavést povinné nošení respirátorů, povinné antigenní testování ve firmách, uzavření všech škol i školek a uzavření dalších obchodů kromě těch, které nabízí to nejnutnější zboží.

Vrcholí snahy dostat do České republiky vakcínu Sputnik V. Na používání ruské očkovací lát...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.