Zákaz prodeje pomlázek v Česku. Vláda přichází s šílenými nápady, říká prezident obchodníků

Velikonoce – Ilustrační snímek
Velikonoce – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (51) se domnívá, že občané České republiky se obejdou bez pomlázky. Ministr trvá na tom, aby v supermarketech byl zakázán prodej velikonočního zboží. "Vládě zřejmě došly nesmyslné nápady, tak začíná přicházet s šílenými," uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza (47). Redakce ŽivotvČesku.cz zaslala dotazy obchodním řetězcům, jak se k zákazu postaví. Výsledkem je, že pomlázky se prodávat budou.

"Vládě zřejmě došly nesmyslné nápady, tak začíná přicházet s šílenými. Před Velikonocemi zakázala prodávat pomlázky a další velikonoční zboží. Teď už se neptáme, jestli to nějak zpomalí šíření viru –⁠ o to tady totiž zjevně nejde. Teď už bychom se měli ptát, jestli by ve Strakově akademii nebylo vhodné vypolstrovat místnosti," uvedl na svém facebookovém profilu prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Reagoval tak na slova ministr obchodu a průmyslu Karla Havlíčka. Ten trvá na zákazu prodeje pomlázek a dalšího velikonočního zboží.

Vládě zřejmě došly nesmyslné nápady, tak začíná přicházet s šílenými. Před Velikonocemi zakázala prodávat pomlázky a...

Zveřejnil(a) Tomáš Prouza dne Úterý 16. března 2021

"Nebude to prostě tak, jako to bylo asi každý rok. Přece nehrajeme teď o to, jestli budeme mít pomlázku o Velikonocích. Navíc by asi nebylo vhodné, aby se obcházely všechny domácnosti. Jde o to, abychom se z toho dostali," řekl v neděli Karel Havlíček v debatě na televizi CNN Prima News.

Redakce ŽivotvČesku.cz zjišťovala, jak se k zákazu prodeje velikonočního zboží postaví jednotlivé obchodní řetězce. Redaktoři se ptali, zda i přes slova Karla Havlíčka bude možné pomlázky zakoupit.

"Pomlázky a dekorace v květináči spadají do skupiny povoleného sortimentu k prodeji, a to v rámci květin a dekoračních potřeb," vyjádřila se mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

Obchodní řetězce se hájí tím, že prodávat velikonoční dekorace jim povolil Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Podle řetězce Billa tento druh zboží spadá do sekce pietní zboží a dekorativní zboží pro sváteční příležitosti a proto se na tento sortiment vztahuje výjimka.

"Prodáváme zboží, které je povolené podle platného usnesení vlády o omezení maloobchodu, kam spadá i velikonoční zboží. Pomlázky prodáváme," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Tesca Václav Koukolíček.

Drogerie DM velikonoční sortiment namísto do pietního zboží zařadila do domácích potřeb. "Dle doporučení Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR lze velikonoční dekorace zahrnout do kategorie domácích potřeb. U této kategorie nedošlo k omezení prodeje. Zákazníci mohou tento druh sortimentu v prodejnách DM zakoupit," uvedl pro Aktuálně.cz manažer komunikace Jiří Peroutka. Pomlázky bude prodávat také Albert.

Pokud nemá občan na zahradě či u domu vrbové proutky, aby si pomlázku sám vyrobil, tak ho nakonec nabídka obchodních řetězců uspokojí. Obchodní domy sáhly po výjimce, kterou doporučil Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Pomlázky se přesunuly do kategorie pietního zboží či do sekce domácích potřeb. Děje se tak navzdory slovům ministra Karla Havlíčka.

Vzhledem ke snižujícím se počtům nově nakažených koronavirem denně se snižují i počty těch...

Zavřít reklamu