Zákaz prodeje pomlázek v Česku. Vláda přichází s šílenými nápady, říká prezident obchodníků

Velikonoce – Ilustrační snímek
Velikonoce – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (51) se domnívá, že občané České republiky se obejdou bez pomlázky. Ministr trvá na tom, aby v supermarketech byl zakázán prodej velikonočního zboží. "Vládě zřejmě došly nesmyslné nápady, tak začíná přicházet s šílenými," uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza (47). Redakce ŽivotvČesku.cz zaslala dotazy obchodním řetězcům, jak se k zákazu postaví. Výsledkem je, že pomlázky se prodávat budou.

"Vládě zřejmě došly nesmyslné nápady, tak začíná přicházet s šílenými. Před Velikonocemi zakázala prodávat pomlázky a další velikonoční zboží. Teď už se neptáme, jestli to nějak zpomalí šíření viru –⁠ o to tady totiž zjevně nejde. Teď už bychom se měli ptát, jestli by ve Strakově akademii nebylo vhodné vypolstrovat místnosti," uvedl na svém facebookovém profilu prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Reagoval tak na slova ministr obchodu a průmyslu Karla Havlíčka. Ten trvá na zákazu prodeje pomlázek a dalšího velikonočního zboží.

Vládě zřejmě došly nesmyslné nápady, tak začíná přicházet s šílenými. Před Velikonocemi zakázala prodávat pomlázky a...

Zveřejnil(a) Tomáš Prouza dne Úterý 16. března 2021

"Nebude to prostě tak, jako to bylo asi každý rok. Přece nehrajeme teď o to, jestli budeme mít pomlázku o Velikonocích. Navíc by asi nebylo vhodné, aby se obcházely všechny domácnosti. Jde o to, abychom se z toho dostali," řekl v neděli Karel Havlíček v debatě na televizi CNN Prima News.

Redakce ŽivotvČesku.cz zjišťovala, jak se k zákazu prodeje velikonočního zboží postaví jednotlivé obchodní řetězce. Redaktoři se ptali, zda i přes slova Karla Havlíčka bude možné pomlázky zakoupit.

"Pomlázky a dekorace v květináči spadají do skupiny povoleného sortimentu k prodeji, a to v rámci květin a dekoračních potřeb," vyjádřila se mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

Obchodní řetězce se hájí tím, že prodávat velikonoční dekorace jim povolil Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Podle řetězce Billa tento druh zboží spadá do sekce pietní zboží a dekorativní zboží pro sváteční příležitosti a proto se na tento sortiment vztahuje výjimka.

"Prodáváme zboží, které je povolené podle platného usnesení vlády o omezení maloobchodu, kam spadá i velikonoční zboží. Pomlázky prodáváme," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Tesca Václav Koukolíček.

Drogerie DM velikonoční sortiment namísto do pietního zboží zařadila do domácích potřeb. "Dle doporučení Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR lze velikonoční dekorace zahrnout do kategorie domácích potřeb. U této kategorie nedošlo k omezení prodeje. Zákazníci mohou tento druh sortimentu v prodejnách DM zakoupit," uvedl pro Aktuálně.cz manažer komunikace Jiří Peroutka. Pomlázky bude prodávat také Albert.

Pokud nemá občan na zahradě či u domu vrbové proutky, aby si pomlázku sám vyrobil, tak ho nakonec nabídka obchodních řetězců uspokojí. Obchodní domy sáhly po výjimce, kterou doporučil Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Pomlázky se přesunuly do kategorie pietního zboží či do sekce domácích potřeb. Děje se tak navzdory slovům ministra Karla Havlíčka.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (51) uvažuje nad tím, že se otevřou kadeřnictví ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.