Zákaz vycházení 31. prosince: Bezpečnostní expert odhadl, zda lidé vyjdou do ulic na Silvestra

Andor Šándor patří mezi přední bezpečnostní experty
Andor Šándor patří mezi přední bezpečnostní experty
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 12. 2020

Od neděle 27. prosince začne platit 5. stupeň protiepidemického systému PES. O silvestrovské noci bude zákaz nočního vycházení od 21:00 do páté hodiny ranní. Dojde k dalšímu omezení prodeje, nakoupíte si jen základní sortiment. Zákaz se vztahuje i na velká nákupní centra. "Ti, co nás omezují, tak vůbec netuší, jak funguje normální život. Neumím odhadnout, kdo restrikce na Silvestra bude dodržovat," říká v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (63).

Televizní pohádky, mísy plné cukroví a radost z nedávno rozbalených dárků. To jsou vánoční radovánky a jistoty, které v lidské mysli odsouvají skutečnost, že už od neděle 27. prosince začne platit pátý stupeň systému PES. Dojde k dalším restrikcím a v obchodech si nakoupíte jen základní zboží. Česko čeká silvestrovská noc, jaká tu nikdy nebyla. Ideální je podle politiků a epidemiologů sedět doma a dívat se na filmy. Nastává tak otázka, zda to budou ale lidé chtít dodržet.

"Určitě se najdou lidé, kteří zákazy nebudou chtít dodržovat, protože to vnímají jako nesmyslné opatření. Já osobně nejsem zcela nakloněn těmto striktním opatřením. Když si vezmete, že ta parta nechá vlekaře zasněžit, aby jim pak řekla, že jim to zavře… To je přece pobyt na čerstvém vzduchu. Takže ti lidé, kteří budou chtít přivítat Nový rok na čerstvém vzduchu, asi nebudou mít problém se nějak setkat. Já toto neumím odhadnout. Faktem je, že ta opatření, která jsou dále vydávána, ztrácí racio," uvedl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Bezpečnostní expert se znovu podivuje, proč se neustále mění pravidla a připomíná, že PES v podstatě nefunguje.

"Přiznání, že se PES opět bude »náhubkovat« jiným způsobem, že dostane jinou šňůru k boudě a bude se zase jinak přepočítávat, ukazuje, že jsme v rukách lidí, kteří s námi intelektuálně manipulují. Ten PES nikdy neštěkal, jak oni chtěli. Buď jsme politicky museli PSA přitáhnout k boudě, nebo ho pustit ven, nebo ho naučit štěkat podle jiných not. Jestli to takto vnímá celá řada lidí, tak je otázkou, kolik jich bude respektovat ten Silvestr," myslí si Šándor, který v rozhodnutí vlády postrádá logiku.

"Když sledujete statistiky, tak je o 500 lidí méně v nemocnicích. To je ten hlavní ukazatel, který má ukazovat, kdy nám má PES zkrátit vodítko a nasadit náhubek. A to má obtížnou logiku. Celé to opatření je tu pro to, aby nedošlo k zahlcení zdravotního systému. Já se v tom těžko vyznám a těžko se mi to komentuje. Kam se podíváte, tak to nemá logické zdůvodnění," podotkl Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Na závěr rozhovoru se bezpečnostní expert vyjádřil také k tomu, že v obchodech bude možné nakoupit jen základní sortiment (potraviny, léky, kosmetiku, krmiva pro zvířata, květiny, pohonné hmoty). Na nové podmínky musí přistoupit i velké obchodní řetězce, aby podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka nedocházelo k diskriminaci malých prodejců, na což tlačila zejména opozice.

"Udělat to zrovnoprávnění, že ten sortiment, co prodávají ti, kde riziko nákazy je minimální, že ten sortiment zakážeme prodávat těm, ke kterým můžeme zatím chodit, to je prostě neuvěřitelná pitomost. Do teď jsme si ten sortiment mohli koupit v Tescu, Lidlu, Kauflandu a teď už si to nekoupíme nikde. To znovu potvrzuje, že ti, co nás omezují, vůbec netuší, jaký je normální život. Jestli si pan ministr Havlíček myslí, že když se projde nákupním centrem, že ví, o čem je řeč, tak pak to svými rozhodnutími hned neguje. Já si nemohu pomoci, ale ti lidé, co nás řídí, tak vůbec netuší, jak normální život funguje," dodal pro ŽivotvČesku.cz Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.