Zákaz vycházení po 21. hodině je trochu nesmyslný, světlo na konci tunelu je, říká expert na bezpečnost

Andor Šándor patří mezi přední bezpečnostní experty
Andor Šándor patří mezi přední bezpečnostní experty
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 11. 2020

Česká veřejnost má problémy přijmout všechny restrikce, které vláda nařizuje při boji s koronavirem. Mnoha lidem vadí třeba omezení kulturních akcí. Někteří jsou rozlícení ze zákazu vycházení po 21. hodině. Jiní jsou frustrovaní z toho, že nemohou jít na pohřeb svému příbuznému. Společnost je rozštěpená. Otázkou je, jak dlouho lidé taková opatření, kdy řada z nich přišla i o práci, vydrží. Pro ŽivotvČesku.cz odpověděl na tuto otázku Andor Šándor (63).

Bezpečnostní expert upozorňuje, že napětí ve společnosti sice je, ale zatím ne na úrovni, že by mělo dojít k nějakému velkému drama.

"Nemyslím si, že v současné situaci došlo k tomu, že by lidé vyšli do ulic v nějakém vysokém počtu na základě současných restrikcí. Nevnímám současnou dobu, že by to bylo tolik vyhrocené, a to z důvodu, že se nepřijímají další opatření, která by to zhoršovala," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Šándor, který má v oblasti bezpečnosti velké zkušenosti.

"Někteří navíc říkají, že není potřeba úplný lockdown. To se ale může změnit v dalším týdnu, kdy dojde k vyhodnocení dalších dat. Ale nevidím tu žádný další impuls k tomu, že by měl lidi zvednout k nějakým protestům. Pokud jde o zákaz vycházení, tak to je trochu nesmyslné. V takovém počasí a když je všechno zavřené, jen těžko očekávat, že budou ulice plné. My nejsme někde na břehu Středozemního moře, kde by se lidé procházeli ve zbytku podzimního vlaha. Takže takové opatření mi přijde trošku excesivní. Všechno se zdůvodňuje, že chceme mít Vánoce trochu normální a myslím, že někde světlo na konci tunelu je," upřesnil svůj pohled na současné období, kdy se kvůli silné druhé vlně epidemie zavedly velmi tvrdá opatření.

"Je tu nějaká naděje, že už to v souvislosti se snížením počtu nakažených, nejde tak špatně, což lidé sledují a vnímají. Máme tu nějaké uklidnění i ze strany ministerstva zdravotnictví. Mámu tu i pozitivní zprávy z nemocnic, zejména pražských fakultních, že systém to zvládá, takže nebude snad potřeba dělat další opatření a víme, že ve stavu, ve kterém jsme, vydržíme alespoň týden či čtrnáct dnů, pokud by se mělo něco zhoršovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.