Základní úroková sazba je nejvyšší za 20 let. Kdo rychle nesplatí dluhy, toho to ožebračí, říká ekonom Štěpán Křeček

Peníze - Ilustrační snímek
Peníze – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 2. 2022

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek oznámila zvýšení základní úrokové sazby. Zvedla ji na 4,5 procenta, tedy o 0,75 procentního bodu, tento krok banka odůvodnila rostoucí inflací. Základní úroková sazba je nyní nejvyšší za 20 let. Ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz promluvil o stinných i světlých stránkách. "My jsme zažili dvě dekády, kdy se vlastně vyplácelo žít na dluh. Teď ale tím, jak se dramaticky navýšily úrokové sazby, se toto mění," řekl.

Česká národní banka opět přistoupila k ráznému kroku, když znovu zvýšila úrokovou sazbu. V letošním roce udělala tento krok poprvé, předtím úrokovou sazbu zvýšila naposledy v prosinci loňského roku jen krátce před Vánoci. V tuto chvíli je základní úroková sazba nejvyšší od počátku roku 2002. Ekonomové tento krok očekávali, nicméně připomínají, co s ním souvisí.

"V prvé řadě je potřeba říct, že to, co dělá Česká národní banka v posledním období, kdy velice rychle a svižně zvyšuje úrokovou sazbu, mění pravidla hry. My jsme zažili dvě dekády, kdy se vlastně vyplácelo žít na dluh, byly tady nízké úrokové sazby, lidem se určitě vyplatilo půjčovat si na bydlení a třeba i investovat prostřednictvím úvěrů. Teď ale tím, jak se dramaticky navýšily úrokové sazby, se toto mění. Nyní bych určitě doporučil všem lidem, aby se zaměřili na to, aby co nejrychleji splatili své úvěry, jinak je ty vysoké úrokové sazby ožebračí," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Guvernér Jiří Rusnok už na konci loňského roku upozorňoval, že základní úroková sazba se v roce 2022 dostane nad čtyři procenta. Na pozoru by se nyní měli mít především lidé, kteří se chystají refixovat hypotéku. Dluhy ovšem nejsou problémem pouze pro jednotlivce, ale i pro Českou republiku jako pro stát. To nás pak ovšem vrací zpět k jednotlivcům, konkrétně k jejich daním.

"Tím růstem úrokových sazeb se bude zhoršovat poskytování úvěrů, budou méně výhodné a úplně nejcitelnější to bude na hypotékách. Jestli si lidé před pěti lety vzali hypotéku a fixovali si ji na pět let, tak měli sazbu často pod dvěma procenty. Když si ji nyní půjdou refixovat, budou mít často i více než dvojnásobnou úrokovou sazbu, což samozřejmě bude znamenat zásadní zvýšení jejich splátek. Tady se ukazuje, jak ten dluh začíná být velkým problémem. Je to problém i z pohledu státu, protože stát je jeden z největších dlužníků a tím, jak rostou úrokové sazby, tak rostou i výnosy na státních dluhopisech. To znamená, že financování státu se prodraží, obsluha státního dluhu výrazně vzroste a my tak zaplatíme mnoho peněz na úrocích navíc a to budou peníze z našich daní," vysvětlil finanční expert pro ŽivotvČesku.cz, co dluhy v tuto chvíli znamenají.

Se zvýšením základní úrokové sazby ale nepřicházejí jen negativa, jak by se leckomu na první pohled mohlo zdát. Pokud máte schované úspory v bance, ekonom radí, abyste se přesvědčili o tom, jak se vaše vklady zúročují. Lze na tom jedině získat. Naopak pozor na banky, které adekvátní úrok nedávají.

"To opatření přináší i výhody pro některé obyvatele. Například lidé, kteří mají v bankách velké vklady, tak nyní by ty vklady měly být úročeny vyššími sazbami. Nicméně bohužel ne všechny banky zvyšují adekvátním způsobem vklady na spořicích účtech, takže bych lidem určitě doporučil, aby si srovnali nabídky bank a přenesli své peníze do bank, kde dávají vysoký úrok. Při současných úrokových sazbách by banky měly dávat minimálně dvě a půl až tři procenta. Lidé, kteří mají nižší sazbu, by se měli podívat na jiné nabídky," poradil pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Odborník v oblasti ekonomiky dále upozorňuje, že zvýšení základní úrokové sazby pochopitelně bude mít dopad i na ekonomiku státu. Tím pozitivním dopadem je snížení vlivu inflace a posilování koruny. Na druhou stranu však tento krok České národní banky bude mít za následek to, že česká ekonomika bude růst pomalu.

"To zvyšování úrokových sazeb se dělá primárně kvůli boji proti vysoké inflaci a tím, že se zvýší úrokové sazby, se do ekonomiky dostane méně peněz. Tím, že bude v ekonomice méně peněz, budou vznikat i menší inflační tlaky. Zvyšování úrokových sazeb také posiluje českou korunu vůči jiným měnám, což pomáhá zlevňovat dovoz. Jelikož velkou část inflace si do České republiky dovážíme, tak i ta silnější koruna bude tlumit inflační tlaky ze zahraničí. Odvrácenou stranou je skutečnost, že vysoké úrokové sazby brzdí ekonomický růst, takže bohužel kvůli těm vyšším sazbám naše ekonomika poroste o něco pomalejším tempem," dodal finanční expert Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.