Základní úroková sazba klesla. Ekonom Pikora upozornil, že dopad to bude mít na dostupnost bydlení

Vladimír Pikora
Vladimír Pikora
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 2. 2024

Komentář: K očekávanému kroku České národní banky (ČNB) ve čtvrtek došlo, a to ve smyslu snížení základní úrokové sazby o půl procentního bodu na 6,25 procenta. Jeden ze sedmi členů rady navrhoval pokles až na šest procent. Podle analytiků centrální banka úrokovou sazbu snížila kvůli přesvědčení, že inflace v Česku slábne. Pro ŽivotvČesku.cz k pozitivně vnímané události poskytl komentář ekonom Vladimír Pikora, který upřesnil, jaký vliv bude mít na trh ohledně »dostupnosti bydlení«.

"Poslední data z ekonomiky signalizují, že v ekonomice nastává obrat a jdeme už nahoru. To se odrazilo v uvažování centrálních bankéřů. Ti mají nejspíš optimistický výhled nejen o těchto indikátorech, ale i u inflace. Je velmi pravděpodobné, že příští týden zveřejněná statistika inflace vykáže dramatické zpomalení. Je dokonce možné, že se během roku 2024 dostaneme s inflací pod 3 procenta," uvedl hlavní ekonom investiční skupiny CFG Vladimír Pikora pro ŽivotvČesku.cz.

Podle nové prognózy ČNB by lednová meziroční inflace měla klesnout ke třem procentům z prosincových 6,9 procenta, za celý rok bude průměrně 2,6 procenta. ČNB také zhoršila odhad vývoje hospodářství, hrubý domácí produkt (HDP) podle ní letos vzroste o 0,6 procenta, když v listopadu čekala 1,2 procenta.

Podle nové prognózy ČNB by tržní úrokové sazby měly v letošním roce rychle klesat. Guvernér ČNB Aleš Michl ale řekl, že v prvním a druhém čtvrtletí budou sazby nad úrovní v prognóze. Podle něj v ekonomice nadále existují proinflační rizika, jejichž naplnění by znamenalo, že inflace sice klesne, ale nedosáhne dvouprocentního cíle centrální banky. Na březnovém jednání bude bankovní rada vyhodnocovat nová data z ekonomiky a zhodnotí, zda je trend odeznívání inflace v Česku setrvalý.

"Proces snížení sazeb může být kdykoli přerušen nebo zastaven, nebude-li se inflace snižovat v souladu s naší predikcí," zdůraznil Michl. Guvernér také uvedl, že nová rovnovážná úroveň úrokových sazeb bude na vyšší úrovni, než byl trh zvyklý před pandemií covidu-19.

Snížení sazeb podle expertů povede k postupnému snižování úročení spořicích účtů a termínovaných vkladů u bank i ke zlevňování hypoték s kratší fixací. Banky zatím změny úročení neoznámily, hodlají dopady snížení sazeb analyzovat a rozhodnout v řádu dnů až týdnů.

"I v roce 2025 budou sazby dále klesat. Vracíme se do normálu. To znamená, že i hypotéky zlevní. Bohužel to s sebou časem přinese i růst cen nemovitostí. Dosažitelnost bydlení se tak moc nezlepší," poznamenal pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom.

Odhad vývoje hospodářství ČNB zhoršila na růst HDP o 0,6 procenta. Ekonomika se sice v posledním čtvrtletí loňského roku odrazila ode dna, nadále se ale potýká se slabou domácí i zahraniční poptávkou, upozornil Michl. Domácí spotřebu tlumí vedle přísné měnové politiky také negativní nálady spotřebitelů, vysoké ceny energií a vyšší míra úspor, které domácnosti vytvářejí kvůli obavám z vývoje inflace a kvůli atraktivním úrokovým sazbám.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.