Zákulisí nouzového stavu. Chtěl jsem dát lidem důvěru, stejně jako ji dostávám já, říká Zdeněk Hřib

Zdeněk Hřib je primátor Prahy
Zdeněk Hřib je primátor Prahy
Foto: Archiv Zdeňka Hřiba

Nouzový stav v Česku trvá. Vláda v neděli večer 14. února, kdy měla s úderem půlnoci končit platnost do té doby stávajícího nouzového stavu, vyhověla žádosti hejtmanů a na jejím základě rozhodla o dalším stavu nouze, který potrvá celkem dva týdny a bude končit k datu 28. února. Proti jednání vlády je hejtman hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (39), který pro svůj názor na věc nesehnal dostatečnou podporu. "Zůstal jsem v tom osamocen. Všichni kromě mě hlasovali pro tu deklaraci, která se vydala přesně opačným směrem," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

V minulém týdnu Poslanecká sněmovna neschválila prodloužení nouzového stavu, který měl skončit s nedělí 14. února. Premiér Andrej Babiš (66), kterému se tak nepodařilo sehnat dostatečnou podporu pro odhlasování dalšího, poté veřejně apeloval na to, že se bez nouzového stavu Česko řítí do kritické situace. I prezident ČLK Milan Kubek (53) varoval před kolapsem zdravotnického systému a nekontrolovaným šířením epidemie.

Na vládu se obrátili hejtmani krajů s žádostí o prodloužení nouzového stavu z obav, co všechno by nastalo s jeho koncem. V neděli na svátek sv. Valentýna vláda zasedla a ve večerních hodinách na tiskové konferenci oznámila, že prosbě hejtmanů nakonec vyhověla.

"Je to složité. Z mého pohledu je nešťastné to, že Praha byla donucena požádat o to prodloužení - nový nouzový stav. Neměli jsme jinou možnost," řekl Zdeněk Hřib pro ŽivotvČesku.cz s tím, že jeho pocity jsou velmi jednoduché.

"Chtěl jsem dát lidem tu důvěru, stejně jako ji dostávám já ve volbách. Proto bylo mým cílem ji lidem vrátit zpátky. Věřit jim, že budou dodržovat opatření, pokud se odstraní ty největší nesmysly. Pro svůj názor jsem nesehnal dostatečnou podporu a zůstal jsem v tom osamocen. Všichni kromě mě hlasovali pro tu deklaraci, která se vydala přesně opačným směrem," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz primátor hlavního města Prahy a člen České pirátské strany průběh jednání vedoucího ke schválení nového nouzového stavu.

Sám přiznává, že nezbývalo nic jiného, než žádost vládě podat také. "Byli bychom v Praze jediní, kterým by platil jiný režim. Skutečně by tam hrozil mediální lynč od premiéra, stejně tak, jako tady ukazoval zmanipulované fotky z Náplavky a podobně. Je mi to opravdu velice líto, že to takhle dopadlo," dodal Zdeněk Hřib pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda na středečním jednání slíbila do čtvrtka předložit opozici seznam opatření, která po...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.