Zákulisí prodloužení nouzového stavu v Česku. Ivan Bartoš popsal jednání s Andrejem Babišem

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Archiv Ivana Bartoše

Premiér Andrej Babiš (66) ve čtvrtek ve Sněmovně potvrdil, že menšinová vláda ANO a ČSSD nemá v dolní komoře hlasy pro další prodloužení nouzového stavu v souvislosti s epidemií koronaviru. Opozici požádal o jednání. K tomu nakonec došlo. Ale ke shodě nikoliv. "Jednání s premiérem jsou ve své podstatě naprosto chaotická. Chvíli tvrdí něco a chvíli něco jiného," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš (40).

Andrej Babiš označil epidemiologickou situaci za dramatickou, zdravotnictví je podle něj na pokraji sil. Pokud nebude nouzový stav prodloužen, zdravotnictví zkolabuje, varoval. Opozici prosil ministerský předseda o nalezení kompromisu, aby se, jak uvedl, zabránilo katastrofě, která by v případě neprodloužení nouzového stavu nastala.

"Jednání s premiérem jsou ve své podstatě naprosto chaotická. Chvíli tvrdí něco a chvíli něco jiného. Odpovídá to ovšem i stylu jeho práce. Řeší jakoby vše, ale ve skutečnosti nic pořádně. Z jeho výroků mohu odhadovat, že o faktickém přínosu návrhů, které jsme předkládali v roce pandemie, i nyní nemá tušení, k čemu mají sloužit a jaký mají mít efekt. Jeho ministři to vědí, bohužel rozhoduje premiér, dle toho, co kde slyšel a komu věří v určitou chvíli více," prozradil předseda v současnosti druhé nejsilnější politické strany, která do voleb vstoupí v koalici se STAN.

Ve středu Andrej Babiš uvedl, že kdo nebude ve Sněmovně hlasovat pro prodloužení nouzového stavu, bude zodpovědný za smrt lidí. Zástupci opozice ale viní z odpovědnosti za současnou situaci kabinet.

"Na otázku, zda se nám může zaručit, že bez ohledu na výsledek dnešního hlasování o nouzovém stavu s námi bude řešit i opatření, která jsme navrhli s Piráty a se STAN v plánu na řešení pandemie v 5 oblastech »za pět dvanáct«, odpověděl kladně. Ale to u něj asi příliš neznamená. K žádné dohodě ve věci nouzového stavu na schůzce nedošlo. Jako záruku navrhl premiér mimo jiné »své jméno«, což patrně všichni účastníci nepřijali jako bernou minci," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš s tím, že premiéra požádal, aby v médiích sdělil občanům, že nouzový stav, ať již je, nebo není, je pouze právní forma.

"Také že pandemie je tu s námi a je důležité být zodpovědný a dodržovat opatření, která v naprosté většině nejsou na samotné existenci nouzového stavu závislá. Stále hovořil o nutnosti represí a bohužel se nám nepodařilo vysvětlit mu, v čem právě on sám dělá největší chyby. Nezastávám názor, že lze řídit zemi pomoci řvaní, trestů a obchodů »něco za něco«, což bohužel pan premiér dělá. Koncepční a smysluplná práce má vypadat jinak," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš.

Vláda požádala o souhlas dolní komory s prodloužením nouzového stavu o dalších 30 dnů, tedy do úterý 16. března. Nyní končí nouzový stav s nedělí 14. února. Je na něj vázána drtivá většina vládních restrikcí k omezení šíření covidu-19. Některé z nich by v případě ukončení nouzového stavu bylo možné vydat podle jiných právních předpisů.

Herečka Michaela Kudláčková (52), která se proslavila nejvíce v seriálu My všichni školou ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.