Zapomenuté riziko mobilizace v Rusku: Sociolog Vojtěch Bednář ukázal její druhý rizikový efekt. Češi jsou podle něj už unavení. Jdeme z krize do krize a konec nikde, říká

Mobilizace v Rusku a protesty proti ní
Mobilizace v Rusku a protesty proti ní
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 9. 2022

Česká populace je na kraji svých sil. Přechází totiž z krize do krize. Nejprve covid, pak inflace, energetická a ekonomická krize a ještě válka na Ukrajině. Do toho politická nejednota před nadcházejícími komunálními a senátními volbami, která ještě více společnost štěpí. Tak se na současné události, které se týkají českých domácností, dívá respektovaný a zkušený sociolog Vojtěch Bednář, uvedl to na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz.

Ruský prezident Vladimir Putin (69) ve středu ráno vyhlásil částečnou mobilizaci. V televizním vystoupení uvedl, že je to na obranu před Západem, který se prý snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko.

Podle profesionála v oboru sociologie nejde o nic jiného, než že se Rusko doznalo k tomu, že nejde o žádnou speciální vojenskou operaci, ale naprosto regulérní akt agrese.

"Ruská mobilizace je více než cokoli jiného přiznání, že se jim nevede, jak si představovali, a také velké riziko. Je totiž otázkou, zda jejich veřejnost snese hůře mobilizaci samotnou, nebo vojenský neúspěch na Ukrajině, který by přišel, pokud by k ní nepřistoupili," uvedl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že druhý efekt v souvislosti s mobilizací by mohl přinést další eskalaci konfliktu.

Pokud jde pak o české domácnosti, nediví se tomu, že ve společnosti narůstá čím dál vyšší nervozita. "Problém s námi je v tom, že fakticky přecházíme z jedné krize do další, a to bez času na odpočinek. Lidé jsou unaveni, nevidí konec, a proto je moc důležité, aby v této situaci politici - vládní, ale i opoziční, prostě celá seriózní scéna - nejen řešili konkrétní problémy, ale také ukazovali, že to celé má východisko. Potažmo směřuje k nějakému cíli. Největší a nejvíce nebezpečné obavy z mnohanásobných růstů cen energií se snad podařilo zažehnat, přinejmenším doufejme v to, a tak jsme tím získali čas na řešení krize samotné. Kolik toho času je, nevíme," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný firemní sociolog Vojtěch Bednář.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.