Zásadní je pro mě prověření covidových zakázek, říká Robert Šlachta. Promluvil o spolupráci ve vládě s Andrejem Babišem

Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta
Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 9. 2021

Volby do Poslanecké sněmovny se odehrají už příští týden. Lidé budou moci vhodit svůj hlas tomu, kdo si podle nich zaslouží poslanecký mandát. Bývalý elitní policista Robert Šlachta (50) reprezentuje hnutí Přísaha, které svůj vznik datuje teprve k lednu letošního roku. Někteří řeší, zda by šel do vlády s premiérem Andrejem Babišem (67). "Teprve se musíme vůbec dostat do Sněmovny. Zásadní téma je pro nás prověřování covidových zakázek, takže budu samozřejmě řešit, kdo bude chtít založit vyšetřovací komisi. Prověření ministerstva vnitra a ministerstva zdravotnictví chce ANO a ČSSD, ale to je jako by se »stříleli do kolene«," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Už v pátek 8. října se otevřou volební místnosti a občané České republiky rozhodnou o tom, jak bude vypadat politické zastoupení v Poslanecké sněmovně v následujících čtyřech letech. Výraznou osobností nově vzniklého hnutí je bývalý šéf ÚOOZ (Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu) Robert Šlachta, který vzbuzuje pozitivní i negativní emoce. Hodně se řeší také jeho případná spolupráce s kontroverzním předsedou ANO a premiérem Andrejem Babišem.

"V současné době bych to určitě nechal na voličích, protože se teprve musíme dostat do Sněmovny, abychom mohli něco takového vůbec řešit. Ale pokud bychom se tam dostali, bude pro mě velmi důležitá skutečnost, která strana nebo hnutí bude chtít vyšetřovací komisi k prověřování covidových zakázek v době nouzového stavu. Je to první bod programu Přísahy, který považuji za hodně zásadní. Aby to nedopadlo jako OKD a deset let se pak mluvilo o tom, že se tady něco ukradlo. Samozřejmě jde o prověření ministerstva vnitra a ministerstva zdravotnictví, což má ANO a ČSSD. Pokud by tedy chtěli prověřovat sami sebe, tak mě k tomu napadá příměr, že by to bylo jako by se chtěli »střílet do kolene«," řekl Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz.

Začátek možného vyjednávání je podle jeho slov právě v tomto a celkově v základu programu hnutí. "Kdo je mi programově blízký… každý asi něčím. Piráti mají dobře napsaný zákon o lobbingu, něco má dobře sepsané ODS, ale třeba i SPD. Pokud bych tedy měl volit koho, tak spíše z hlediska programového než podle stran. Je to o konkrétních návrzích zákona, které bychom si dokázali představit podpořit. Aby to nezůstalo jako teď před volbami, kdy máme neschválených 350 zákonů," dodal šéf Přísahy pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.