Zásah do svobody slova: Právník Tomáš Nielsen vnímá blokování některých názorů na sociálních sítích jako rizikovou věc

Právník Tomáš Nielsen
Právník Tomáš Nielsen
Foto: Se svolením Tomáše Nielsena
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 10. 2021

Právník Tomáš Nielsen, který dlouhodobě a opakovaně kritizuje některá rozhodnutí vlády ohledně řešení koronavirové krize, je přesvědčen, že kvůli prosazování jedné agendy a jednoho přístupu dochází k zásahu do lidských práv a svobody projevu. "Umlčování některých názorů na sociálních sítích považuji za novodobou cenzuru," řekl Tomáš Nielsen pro ŽivotvČesku.cz.

Tomáš Nielsen, který v roce 2019 získal ocenění Právník roku, je přesvědčen, že vláda a zejména ministerstvo zdravotnictví kvůli boji s epidemií obchází a ohýbá zákony České republiky. Expert přes právo a platforma Zdravé fórum se kriticky staví k řadě opatření, která ministerstvo zdravotnictví vydává. Podle Nielsena je například údaj o očkování soukromou záležitostí a občan má v zákoně oporu tento údaj nesdělovat třetí osobě - například hostinskému či kadeřnici. Stejně tak se Nielsen kriticky staví k tomu, aby děti ve školách byly nucené nosit respirátory, když s tím nesouhlasí jejich zákonní zástupci.

Zároveň je Tomáš Nielsen přesvědčen, že velké sociální sítě začaly cenzurovat obsah, který kritizuje vládní nařízení či propagaci očkování.

"Facebook a podobné sociální sítě jsou provozované soukromým subjektem, který v obchodních podmínkách stanoví nějaká pravidla. Zároveň jsou to sítě, které do značné míry převzaly roli médií, jsou to kanály, přes které lidi komunikují. Ve chvíli, kdy Facebook začne blokovat oponentní názory, tak s ohledem na tu pozici, jakou dnes ta síť má, je to podle mě velký zásah do svobody slova. Dovedu si představit, že oponenti mi řeknou, že jsou to soukromé subjekty, ale ta jejich role je dnes tak obrovská, že jsou využívány například i pro politický marketing. Vnímám proto blokování některých názorů jako rizikovou věc. I proto jsme v rámci Zdravého fóra začali zvažovat přechod na nezávislejší sítě, videa už například dáváme na jinou platformu. Na Facebooku jsme si uvědomili ten obrovský dopad, že při umlčení účtu dojde k vypnutí šíření kritických názorů. Upozornění a bany jsme dostali například i na základě toho, že jsme zveřejnili záznam z televize, v mém případě to bylo kvůli tomu, že jsem šířil výzvu lékařů k řešení koronakrize. Nešířil jsem žádné konspirační teorie, jen názory lékařů," vysvětlil právník pro ŽivotvČesku.cz s tím, že vybírání jediného názoru a potlačování jiných názorů vnímá jako ohrožení svobody slova.

"Samotný pojem dezinfomarce a ten tzv. boj proti dezinformacím vnímám jako velký zásah do lidských práv a zásah do svobody projevu. Podle mě je to novodobý zásah cenzury," dodal pro ŽivotvČesku.cz Tomáš Nielsen s tím, že pro vývoj svobodné společnosti je značně rizikové, aby názory některých lékařů a imunologů byly potlačovány a názory jiných expertů byly protežovány. To je podle Nielsena moment, kdy končí svobodná diskuze ve svobodném prostoru a nastupuje propaganda »jediného správného« názoru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.