Reklama:

Zase musíme počkat, až se přeplní nemocnice, říká profesor z UK Jaroslav Flegr

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 11. 2021

Epidemická čísla, která někteří viděli jako nereálná a druzí před nimi naopak varovali. V Česku se za úterý 9. listopadu potvrdilo už 14 539 pozitivních záchytů koronaviru a zdravotníci se v nemocnicích starají skoro o 3 300 nemocných s covidem. Renomovaný profesor a evoluční biolog Jaroslav Flegr (63) považuje současný stav za výsledek nezodpovědnosti nejen samotných lidí, ale také vlády. "Ještě tak před měsícem se to dalo zpomalit tím, že by se důsledně vymáhalo nošení roušek a respirátorů. Teď už by nás od lockdownu zachránilo jedině plošné testování PCR testy," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Čísla nakažených dramaticky rostou, ale nejde jen o samotné pozitivity. Nemocnice začínají pociťovat plnění svých kapacit, musí vytvářet specializovaná covidová lůžka a standardní péče, výkony a operace se kvůli pacientům s koronavirem musí odkládat a přesouvat. Před tím mimo jiné varoval i prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek (53), který se obdobné situace obával a kritizoval za nezodpovědnost a sobeckost lidí, kteří odmítají očkování a ohrožují tak nejen sebe, ale i své okolí.

Podle údajů a statistik ministerstva zdravotnictví a Centrálního řídícího týmu COVID-19 (CŘT) je k datu 10. listopadu v Česku podíl plně očkovaných 57,4 procenta a 3,6 procent podstoupilo posilující třetí dávku. Nejvyšší počet očkovaných v posledních deseti dnech v rámci druhé dávky byl dosažen v pátek 5. listopadu, konkrétně 4 382 osob přišlo na aplikaci dávky vakcíny. Nejméně pak naopak v neděli 7. listopadu, a to 790 lidí. Za poslední týden zůstává nejvýkonnější místem v rámci vakcinace proti covidu-19 Fakultní nemocnice Ostrava s počtem 8 392 naočkovaných.

Reklama:

"Od lockdownu už by teď pomohlo jedině plošné testování PCR testy. Ale tohle řešení přislušné orgány ignorují. Stačilo by testovat odhadem tak půl milionu lidí denně a jsem si téměř jist, že během tří týdnů bychom současnou vlnu zastavili. Ale z nějakého důvodu, o kterém raději nechci spekulovat, tohle nejlevnější řešení situace odmítají brát úředníci vážně nebo se jim nehodí. Ještě tak před měsícem se dal kolaps nemocnic odsunout možná až na leden tím, že by se důsledně vymáhalo nošení roušek a respirátorů, předepsalo se, že musí být používány ve všech veřejných budovách a nepořádaly se hromadné akce nad 30 osob. Jenže ani tohle už dnes nepomůže. Zase musíme počkat, až se přeplní nemocnice a teprve pak si politici troufnou přistoupit k nepopulárním opatření. Jenže to už bude rovnou lockdown. Může to být tak do měsíce. Ty rekordní počty nakažených, které budeme mít už za týden, se na počtech lidí příjímaných do nemocnic projeví zhruba se zpožděním dalších dvou týdnů. Nemocnice nám »vypnou« do dalšího týdne či dvou," řekl Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Podle jeho slov se vláda staví k epidemické situaci způsobem, který poukazuje na nulový zájem o řešení covidové epidemie. "My jsme masivní testování PCR testy ani nevyzkoušeli, ministerstvo to už rok a půl tvrdošíjně odmítá. Tentokrát už proti šíření viru vůbec nic nedělá, veškeré aktivity jen předstírá, přijímá pouze zcela bezzubá opatření, nebo opatření, které mohou nynější situaci v časovém horizontu dvou měsíců jen zhoršit. Třeba zrušení testů na školách, zrušení bezplatných testů, zrušení eRoušky. Jen se nyní pasivně vyčkává, až se znovu naplní kapacity nemocnic. Tentokrát už chování viru známe. Na ministerstvu i v Agrofertu musí mít přesně spočítané, kdy k tomu asi dojde. Někomu budoucí lockdown z politických či ekonomických důvodů prostě vyhovuje," dodal profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: