Zatajování zdravotního stavu prezidenta terčem kritiky. Neuvěřitelný amatérismus, ubližuje mu to, míní Martin Kupka

Místopředseda ODS Martin Kupka
Místopředseda ODS Martin Kupka
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 10. 2021

V posledních týdnech se stal diskutovaným tématem zdravotní stav hlavy státu Miloše Zemana (77). Jeho hospitalizace v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), kam byl v neděli po poledni převezen, vyvolala řadu spekulací o tom, zda je vůbec schopen plnit své ústavní povinnosti. Místopředseda ODS Martin Kupka (45) je názoru, že komunikace Hradu s veřejností byla od začátku nevhodně zvolená. "Pokládám za projev neuvěřitelného amatérismu skutečnost, jak špatně zvládá okolí pana prezidenta komunikaci kolem jeho zdravotního stavu. To, co dělá, prezidentovi ubližuje," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Hospitalizace prezidenta rozdělila společnost, řeší se zejména informovanost, jak na tom je ve skutečnosti po zdravotní stránce. Kolem jeho osoby se totiž vyrojila řada spekulací, z nichž některé poukazují na velmi podlomené zdraví a komplikace, které neumožňují nadále vykonávat funkci hlavy státu.

Na sociálních sítích se dokonce někteří lidé vyjadřovali nevybíravým způsobem a například bývalá ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny České republiky Džamila Stehlíková (59) na svém blogu pro server Aktuálně.cz zveřejnila vyjádření, za které jí hrozí dokonce žaloba.

"Lze předpokládat, že důvodem hospitalizace byl metabolický rozvrat v rámci alkoholické jaterní cirhózy. Infuzní léčba ve vojenské nemocnici zažehnala metabolický rozvrat, ale abstinence od alkoholu v průběhu osmidenní hospitalizace vedla k náběhu na delirium tremens. Dobu pobytu prezidenta v nemocnici mohla prodloužit mimo jiné právě léčba počínajícího deliria. Ani sebelepší léčba alkoholového deliria často nedokáže předejít jeho záludné komplikaci, a to alkoholovému amnestickému syndromu – tzv. Korsakovově psychóze," napsala poměrně nekompromisně své stanovisko ke zdraví Miloše Zemana.

Hradní kancléř Vratislav Mynář (54) vyvracel i zprávy o tom, že byl Miloš Zeman při převozu do nemocnice v bezvědomí – podle jeho slov údajně pouze usnul. Poté, co předseda Senátu Miloš Vystrčil (61) uvedl, že bude žádat Hrad o vyjasnění zdravotního stavu prezidenta, mluvčí Jiří Ovčáček (42) avizoval, že během středy 13. října se oficiálně vyjádří. Nicméně také schytal kritiku za zveřejňování žalmů na svém Twitteru, což přišlo mnohým vzhledem k situaci naprosto nevhodné.

K informovanosti ohledně zdraví prezidenta se vyjádřil také místopředseda ODS Martin Kupka. "Jsem velmi zdrženlivý k tomu teď jakkoli komentovat stav pana prezidenta jako takový. Myslím, že je na prvním místě popřát panu prezidentovi, ať se co nejdříve uzdraví. To je za mě opravdu to nejpodstatnější. Ale stejně pokládám za projev neuvěřitelného amatérismu skutečnost, jak špatně zvládá okolí pana prezidenta komunikaci kolem jeho zdravotního stavu – to, co dělá, prezidentovi ubližuje. Samozřejmě to vyvolává naprosto zbytečné pnutí u veřejnosti a často zlé a zbytečné spekulace," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.