Zátarasy v Šanghaji, ebola v Kongu a záhadná dětská žloutenka v Británii. V Česku stále klid, co ale děláme obráceně, než má být, vysvětlil odborník

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Jan STROUHAL / MAFRA / Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 25. 4. 2022

Hned několik různých virových onemocnění řeší lékaři i státní orgány v různých částech světa. Zatímco v Šanghaji je kvůli šíření koronaviru už několik týdnů prakticky uvězněno ve svých domovech na 25 milionů lidí, v africkém Kongu zaznamenali výskyt velmi smrtelné eboly. Světová zdravotnická organizace krom toho varovala před akutní žloutenkou neznámého původu postihující především děti. V Česku je epidemie koronaviru dál na ústupu, co ale může být problém, vysvětlil Roman Prymula.

V Česku dál klesají počty nově nakažených, těžkých případů i úmrtí v souvislosti s koronavirem. Nedělní čísla jsou nejnižší od 10. října loňského roku a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měl vývoj nějak měnit. Klesají zároveň i počty testů a o očkování je aktuálně minimální zájem.

V neděli laboratoře provedly zhruba 5300 PCR a antigenních testů, asi o 500 méně než před týdnem. Tolik testů se naposledy provádělo v září 2020.

Přesto je namístě určitá opatrnost, odborníci totiž dlouhodobě varují, že s příchodem podzimu se může situace změnit. Pokud by došlo na další vlnu covidu, případně chřipky, tak není podle Romana Prymuly ani tak problémem technicky zajistit očkovací centra, ale spíše přesvědčit lidi k vakcinaci, případně nošení ochrany úst a nosu.

"Technicky to zase tak velký problém není, centra se dají rozjet poměrně rychle. Mnohem citlivější ale bude vnímání případné další vlny - ať už z pohledu respirátorů či očkování. Teď vidíme minimální ochotu nechat se očkovat, největší zájem byl přitom v průběhu těch silných vln, kdy byla v ČR maximální nemocnost. To je ale přesně obráceně, než by to mělo být. Přerod do situace, kdy se lidé zase budou chtít očkovat, tak bude složitější, " vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog, s čím se bude muset ministerstvo zdravotnictví v případě silnější podzimní vlny covidu vypořádat.

Zcela jiné problémy aktuálně řeší v Šanghaji. Mezi zhruba 25 miliony obyvatel čínské finanční metropole, kde je většina lidí kvůli protikoronavirové uzávěře uvězněna ve svých bytech, vyvolalo pobouření, když v několika čtvrtích dobrovolníci a zaměstnanci města postavili kovové zátarasy a ploty, aby zablokovali vstup do bytových domů a malých ulic.

Světová zdravotnická organizace (WHO) zároveň varovala před nárůstem počtu případů akutní žloutenky neznámého původu u dětí. Dosud jich zaznamenala na 170 ve 12 zemích, zdaleka nejvíce v Británii.

V České republice v současné době podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) není případů žloutenky více než v předchozích letech.

V severozápadním Kongu se zase potvrdil nový případ krvácivé horečky ebola. Jde o první případ nákazy po čtyřech měsících, nakažený zemřel. S odkazem na konžské úřady a WHO o tom informovala agentura Reuters.

Čína v pondělí informovala o téměř 22 tisících nově potvrzených případů komunitního přenosu nákazy covidem-19. Drtivou většinu z nich přitom tvoří bezpříznakové případy ve zmiňované Šanghaji. Mnoho čínských měst a provincií zavedlo nějakou formu uzávěry, jejímž cílem je šíření viru zpomalit.

Šanghajský lockdown vzbudil celosvětovou pozornost. Mnoho obyvatel města mělo potíže sehnat potraviny a uchýlilo se ke směnnému obchodu či nakupování velkého množství zásob. Hlášeny byly také problémy se zajištěním běžné lékařské péče. V sobotu čínští internetoví cenzoři smazali široce sdílené šestiminutové video, které drastické dopady uzávěry dokumentovalo. V jedné části videa byla slyšet nahrávka z 8. dubna, ve které obyvatelé jednoho šanghajského komplexu křičeli: "Pošlete nám jídlo.".

Čínské úřady nadále tvrdí, že strategie nulové tolerance vůči covidu-19 je vzhledem k nízké proočkovanosti osob starších 60 let nejlepším řešením epidemie a že v případě zrušení této politiky by si varianta omikron vyžádala životy mnohem většího počtu lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.