Zavřené hranice a karanténa jsou k ničemu, kritizuje opatření epidemiolog Smejkal z IKEM

MUDr. Petr Smejkal
MUDr. Petr Smejkal
Foto: poliklinikanarodni.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 4. 2020

Epidemiolog Petr Smejkal z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je přesvědčen, že uzavření hranic a následná povinná karanténa jsou naprosto zbytečná nařízení. Není pro to prý důvod. Za nesmysl považuje i prohlášení některých vládních představitelů, že hranice zůstanou zavřené rok, nebo dokonce dva.

Petr Smejkal to řekl v rozhovoru s webem Novinky.cz. Zavření hranic pokládá za nesmyslné, pokud jde o cestování do zemí se stejnou epidemiologickou situací jako v Česku.

„Rozhodně přece není žádný důvod uzavírat hranice se státem, který má úplně stejnou nebo srovnatelnou epidemiologickou situaci. V tuhle chvíli najdete spoustu zemí, a je to zhruba polovina evropských zemí, které jsou srovnatelné se situací v České republice. Například Polsko, Maďarsko, překvapivě i Řecko, pokud věříme datům, která z Řecka přicházejí, Finsko, Norsko a tak dále," prohlásil Smejkal.

Karanténa je také hloupost

"Uzavírat hranice s těmito státy z pozice České republiky nemá žádný význam. Druhá věc je, pokud ten stát nezavře hranice nám,“ dodal epidemiolog.

Smejkal v souvislosti s tím neporozuměl ani nařízení vlády o povinné karanténě po návratu například takzvaných pendlerů.

„Proč by měl jít ten člověk do karantény, když se vrací ze země, která má stejnou epidemiologickou situaci? To je, jako byste nařizovala karanténu někomu, kdo jel z Brna do Prahy, protože v Brně jsou na tom trošku hůř,“ ríká odborník z pražského IKEM.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.