Zavřené obchody a prázdné ulice. Vánoce v lockdownu jsou reálnou hrozbou. Možná k tomu směřujeme, říká profesor imunologie

Vánoce - Ilustrační snímek
Vánoce – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 11. 2021

Mnozí odborníci z řad epidemiologů, imunologů nebo také biologů apelovalo na společnost kvůli nutnosti očkování, abychom se nedostali do stavu, kdy počty nakažených přesáhnou 10 tisíc. Ale laboratoře v Česku však za »dušičkové« úterý 2. listopadu potvrdily už 9 902 nakažených s onemocněním covid-19. Začalo se mluvit o reálné hrozbě lockdownu v době vánočních svátků, který může podle profesora imunologie Václava Hořejšího (72) skutečně nastat. "To, co jsme tady měli posledně, rozhodně nebyl žádný tvrdý lockdown. Nicméně ano, možná k tomu skutečně směřujeme," sdělil pro ŽivotvČesku.cz.

Alarmující data statistik ministerstva zdravotnictví během středečního rána zneklidnila nejen odborníky, ale i veřejnost. Počty nových případů s koronavirem se vyšplhaly už na 9 902, stejně tak vzrostl počet nakažených v nemocnicích po celé ČR, kteří vyžadují péči zdravotníků – je jich více než 2 000, celkem 288 pacientů se přitom potýká s těžkým průběhem covidu. V mezitýdenním srovnání jich přibylo 110. Aktuálně na tom zůstává nejhůře Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

Počet nakažených na 100 000 obyvatel je podle údajů MZ České republiky a Centrálního řídícího týmu COVID-19 (CŘT) prokázán nejvíce mezi neočkovanými ve věkové skupině 25 až 39 let, 2 979 nemocných. Poté mezi neočkovanými lidmi 40 až 49 let, těch se nakazilo 2 309.

"Já už nechci přijít o další Vánoce, o další Velikonoce. Ale teď to tím smrdí. Pokud budeme mít do konce listopadu 15, 20 tisíc pozitivních denně, pokud budeme mít, tak jak panu Duškovi z nejpesimističtějších predikcí vychází, v nemocnicích a na »jipkách« polovinu čísel z nejhorších loňských měsíců, tak skutečně hrozí, že na Vánoce zase budou zavřené obchody a všechno. Protože Vánoce, kdy se lidé navštěvují, jsou podložím pro nárůst infekcí. Systém musí být připravený na to, že po Vánocích se zvýší počet pozitivních, a on to zachytí," řekl Vlastimil Válek pro server Echo24.cz.

Podle renomovaného profesora imunologie z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Václava Hořejšího můžeme během svátečních dnů skutečně pocítit omezení, která budou vyplývat nejen ze zhoršující se epidemické situace, ale i z nedodržování protiepidemických opatření.

"To, co jsme tady měli minule, rozhodně nebyl žádný tvrdý lockdown. Lidé chodili do práce, nakupovali, sice byla zavřena většina obchodů, ale ty nutné věci byly normálně dostupné. Nějakou dobu byla dokonce otevřena ještě i nákupní centra. Nicméně ano, možná k tomu skutečně směřujeme. Zase na druhou stranu je třeba říct, že jak teď čísla stoupají, kdy se počty zdvojnásobují včetně těch hospitalizovaných a vážných případů, takové exponenciální stoupání samozřejmě nemůže trvat donekonečna Když to dosáhne určité úrovně, už nebude dost lidí, kteří se mohou nakazit," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog, který v loňském roce převzal nejprestižnější české vědecké ocenění Národní cena Česká hlava.

Poté může dojít ke zpomalení a čísla se mohou na nějaké úrovni zastavit. "Nějakou dobu to bude stagnovat, pak to bude i klesat. A to i v případě, že bychom nedělali nic, protože pokud u nás máme dva nebo tři miliony lidí, kteří mohou ještě onemocnět, včetně skutečnosti, že několik desítek tisíc může skončit v nemocnici, všichni tito potenciálně inifikovatelní lidé se nakazí a poté virus nebude mít žádné »hřiště« a samovolně to odezní. Ovšem nutno říci, že za vysokou cenu ztráty na lidských životech," dodal s vážností Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.