Zavření zůstaneme dlouho, naše země něco takového nezažila. Musíme doufat, říká zpěvák Josef Zíma

Josef Zíma je před devadesátkou stále ve formě
Josef Zíma je před devadesátkou stále ve formě
Foto: nextfoto.cz

Nelehká doba kvůli epidemii koronaviru se podepisuje na lidském zdraví, práci a celkově každodennímu životu i náladě ve společnosti. Velkým tématem je v posledních týdnech očkování proti viru SARS-CoV-2, které podstoupila také legenda české dechovky a uznávaný zpěvák Josef Zíma (88). Pro ŽivotvČesku.cz promluvil o tom, jak prožívá současné dění v naší zemi, co by si velmi přál a v čem je pro něj koronavirová krize hodně těžká.

Josef Zíma je oceňovaným umělcem, který zůstává nehasnoucí hvězdou na české hudební scéně už dlouhá desetiletí. V roce 2014 získal Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v operetě a muzikálu. Ve svém věku stále těšil posluchače a diváky charismatickým projevem, elegancí a hlasem, který je už po generace stále nezapomenutelný.

88letý zpěvák podstoupil 15. ledna očkování proti onemocnění covid-19, protože má velké obavy o zdraví a celé aktuální dění vidí poměrně dramaticky.

"Situace je velmi kritická a nepříjemná. Naše země něco takového ještě nezažila. Kdoví, jak to dopadne, ale musíme doufat. Takhle zavření budeme ještě bůhvíjak dlouho. Jsem rád, že jsem 50% chráněný. Ale už jsem starý člověk, spíš se jedná o to, co si počnou ti další lidé. Mám čtyři pravnuky a byl bych moc rád, kdyby zažili nějaký slušný život. Aby se nemuseli bát," řekl Josef Zíma pro ŽivotvČesku.cz.

Situaci u nás i ve světě bedlivě sleduje, protože má rád o věcech přehled a tvoří si svůj pohled na věc.

"Zprávy jsou tedy všelijaké, mnoho lidí mluví jinými řečmi, mají odlišné názory. Jako země jsme na nic takového nebyli připraveni, vlastně celý svět. Nevíme, co všechno koronavirus napáchá. Dočítám se o lidech, kteří mají po prodělání onemocnění covid-19 zdravotní následky. Třeba si proti viru vybudují imunitu, ale objeví se u nich jiné choroby nebo další neduhy. Jsem z toho všeho hodně rozladěný a nutí mě to neustále o celé situaci přemýšlet," popsal pro ŽivotvČesku.cz nekorunovaný král české dechovky, jak vnímá to, co přinesly poslední měsíce.

Na legendárního zpěváka, který má za sebou i nespočet hereckých rolí a v roce 2008 získal dokonce i prestižní Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu, velmi doléhá vládní omezení, které mu zamezuje vystupovat.

"Já bych ještě moc rád pracoval. Pořád můžu chodit před publikum a bavit se s lidmi. Chybí mi, jsem na nich závislý a bez publika si život nedokážu představit. Nepamatuju si, že bych měl v minulosti takové úspěchy jako v poslední době. Před koronavirem se mi docela dařilo. Byl jsem spokojený a rád, že ve svých letech ještě můžu zpívat – stále mi slouží hlasivky a mysl ještě myslí. Lidi mě moc rádi přijímají, ale co je to teď platné, když před ně nemůžu vystoupit," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Zíma s tím, že může jen čekat a doufat, že se vše zlepší a znovu se vrátí na pódium.

Epidemická situace v Česku vykazuje alarmující čísla především v počtu hospitalizovaných a...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.