Zázrak medicíny roku 2020? Chřipka podle Američanů poprvé vymizela, říká lékař Roman Šmucler

Uznávaný odborník Roman Šmucler
Uznávaný odborník Roman Šmucler
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 12. 2020

Říká se, že každá pandemie a epidemie jednou skončí. Očekává se to u covidu-19, ale poměrně zajímavým zjištěním je, že letos značně oslabila chřipka, která každoročně trápila poměrně silnou řadu lidí. "Chřipka třeba v USA prakticky vymizela," řekl pro ŽivotvČesku.cz lékař Roman Šmucler.

Že současná epidemiologická situace není zatím komplikovaná jinými respiračními onemocněními, se dá jednoduše přisuzovat řadou opatření. A také rouškám. Ty samozřejmě brání šíření všech respiračních virů. Kvůli pandemii koronaviru také letos vrostl zájem o očkování proti chřipce.

"Podařil se zázrak medicíny ve Spojených státech. Poprvé vymýtili chřipku. Dnes se testuje jen na covid, takže když je někomu špatně, tak má covid. Ale nedělají se testy, v Americe v některých nemocnicích tedy ano, jestli k tomu covidu má ještě chřipku. Takže nevíme, kolik těch lidí, kteří jsou pozitivní na covid, kdy člověk může být pozitivní měsíc poté, co ho měl, ale když mu není dobře, tak my nevíme, jestli má chřipku, protože na chřipku se netestuje. Takže Američané řeší záhadu, protože každý rok je ničila chřipka a letos poprvé v historii není. Tak je diskuze, jestli se podařilo opatřeními ji zlikvidovat, a nebo mají lidé místo covidu chřipku. A podle dat je aktuální stav na nule," vysvětlil Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz, co je aktuálně poměrně zajímavý jev.

Chřipka v USA prakticky vymizela. Je to opatrností lidí? Není mnoho covid případů a současně chřipka nebo chřipka (PCR test je pozitivní dlouho po uzdravení)? V Česku je to podobné. Zajímavý námět na výzkum.

Zveřejnil(a) Roman Šmucler dne Pátek 18. prosince 2020

Podle člena Národní imunizační komise (NIKO) ministerstva zdravotnictví je dobrou zprávou, že při onemocnění chřipkou nelze onemocnět virem, který letos doslova zastavil svět. "Při onemocnění chřipkou nemůžete onemocnět covidem, protože při chřipce se vám v těle vytváří interferon, který přetrvává ještě přibližně tři týdny po odeznění onemocnění a po tuto dobu chrání jedince před koronavirem,“ uvedl Igor Karen, člen Národní imunizační komise (NIKO) ministerstva zdravotnictví.

Státní zdravotnický ústav vydal 14. prosince zprávu o aktuálním stavu ohledně chřipky na území Evropy. A poukazuje na skutečnost, že sběr je komplikovanější. "V sezóně 2020-2021,  stejně jako během sezóny 2019 - 2020, pandemie COVID-19 stále s negativním dopadem ovlivňuje sběr dat i vyšetřování v celém evropském regionu. Není neobvyklé, že aktivita chřipky je v tomto období nízká. S pokračující pandemií COVID-19 je však třeba získaná data interpretovat s přihlédnutím k situaci," stojí ve zprávě zdravotnického ústavu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.