Zbývá už jen 184 lůžek pro covidové pacienty. Jediný smysl dává tvrdý lockdown, říká šéf lékařské komory

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Epidemie koronaviru v Česku neustupuje. Testy odhalily v pondělí dalších 8745 případů nemoci covid-19, to je skoro o tisíc víc než ve stejný den minulého týdne. Mezitýdenní nárůst počtu nakažených tak pokračuje už několik dní v řadě. Podle prezidenta České lékařské komory by ideálním řešením bylo zavedení tvrdého lockdownu na dva až tři týdny. "Dává to jediný smysl," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek (53).

Podle ministerstva zdravotnictví je epidemická situace v zemi dál vážná a nemocnice jsou stále na hraně svých kapacit, zvláště jednotky intenzivní péče. Podle aktuálních údajů zbývá na jednotkách JIP a ARO v celé zemi 184 lůžek pro covidové pacienty. Další volné kapacity jsou ještě na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, tedy těch, která byla původně určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti.

"Jediný smysl dává zavést tvrdý lockdown na dva, tři týdny, srazit čísla dolů a dát lidem naději, že se nad epidemií vyhrát dá. Potom ekonomiku otevírat za dodržení bezpečnostních opatření, zejména plošného testování ve firmách a také to, aby se konečně mohly děti vracet do školy," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek k současnému vývoji epidemie.

"Bez ohledu na to, co říkají právníci, samozřejmě v nouzi jsme a situace je velmi vážná, protože očkování vázne a epidemie se znovu rozjíždí. Ukazuje se, že protiepidemická opatření jsou nedostatečná, nebo nejsou dostatečně dodržována. Pokud by došlo k rozvolnění, tak čísla by vystřelila rychle nahoru a víme, jak rychlé to může být. Viděli jsme to na začátku prosince, rozvolnilo se na tři týdny a měli jsme poměrně vysoký nárůst počtu nakažených za den, a ty tři týdny nás vyšly poměrně draho. Teď jsme už sedm týdnů v karanténě, děti nechodí stále do školy, ekonomika krvácí a lidé jsou čím dál více zoufalejší a nemůžeme si donekonečna opakovat stávající chyby," dodal pro ŽivotvČesku.cz šéf lékařské komory.

Od vypuknutí epidemie loni v březnu se v Česku prokazatelně nakazilo téměř 1,1 milionu lidí, z toho 18.430 zemřelo a téměř 979.000 se mezitím vyléčilo. Momentálně nakažených je 102.475.

V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu