Zdeněk Hřib jako dobrovolník: Viděl jsem pacienty v těžkém stavu, respekt zdravotníkům, uznal

Zdeněk Hřib pomáhá v nemocnici jako dobrovolník
Zdeněk Hřib pomáhá v nemocnici jako dobrovolník
Foto: Archiv Zdeňka Hřiba
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 11. 2020

Primátor hlavního města Zdeněk Hřib (39) se práce nebojí. Jako dobrovolník nastoupil do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde pomáhá na oddělení přijímající pacienty s podezřením na onemocnění covid-19. Čtrnáctidenní »službu« má z poloviny za sebou. Pro ŽivotvČesku.cz popsal detaily ze svého výkonu. "Můj respekt patří celému nemocničnímu personálu, dělají maximum," řekl.

Zdeněk Hřib působí na české politické scéně už dlouhé roky a v roce 2018 byl zvolen primátorem hlavního města Prahy. Vystudoval však také III. lékařskou fakultu a získal akademický titul Doktor medicíny (zkratkou MUDr.). I když v nemocnici nikdy nepracoval, neváhal a zapojil se jako pomocná síla v pražské Vinohradské nemocnici.

"Jsem sedm dní jako dobrovolník v nemocnici a musím uznat, že lékaři a sestry se opravdu snaží o pacienty maximálně starat. Bohužel jsem viděl mnoho covidových pacientů a musím říct, že některé průběhy nemocí jsou velmi komplikované. Někteří bojují o život a lékaři pracují na víc než sto procent, aby jim pomohli. Chřipečka to opravdu není," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Hřib, kterému do konce jeho dobrovolnické služby chybí ještě sedm dnů. Aktuálně je přesně v polovině.

"Osobně vyšetřuji covidové pacienty v ochranném obleku. Moje role je následně objednat laboratorní testy a poté dochází ke konzultaci s lékařem a volí se další postup. Nemocničnímu personálu, všem zdravotníkům patří můj respekt," dodal pro ŽivotvČesku.cz Hřib.

Podle vedení některých českých nemocnic už začíná nastávat problém s volnými kapacitami a především s nedostačujícím zdravotnickým personálem. V nemocnicích bylo na konci října šestkrát více lidí s covidem-19 než na jeho začátku. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.