Zdeněk Hřib nastoupil jako dobrovolník do nemocnice. Trápení s oblekem, bez zrcadla to zatím nedávám, říká

Primátor Prahy v ochranném obleku v nemocnici
Primátor Prahy v ochranném obleku v nemocnici
Foto: Archiv Zdeňka Hřiba
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 10. 2020

Primátor hlavního města Zdeněk Hřib (39) se práce nebojí. Jako dobrovolník nastoupil do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde pomáhá na oddělení přijímající pacienty s podezřením na onemocnění covid-19. Čtrnáctidenní »službu« bude samozřejmě vykonávat souběžně s plněním pracovním povinností primátora Prahy. Pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak probíhá jeho čas strávený na místě, které patří k velmi rizikovým.

Zdeněk Hřib působí na české politické scéně už dlouhé roky a v roce 2018 byl zvolen primátorem hlavního města Prahy. Vystudoval však také III. lékařskou fakultu a získal akademický titul Doktor medicíny (zkratkou MUDr.). I když v nemocnici nikdy nepracoval, neváhal a zapojil se jako pomocná síla v pražské Vinohradské nemocnici. Při pohybu na nemocničním oddělení musí kromě dodržování mnohých bezpečnostních pravidel, nosit také speciální ochranný oblek, se kterým to není úplně snadné.

"U ochranného obleku je největší problém, že se v něm nemůžete napít ani jít na toaletu. Vlastně i prostrčit fonendoskop prostřiženýma dírkama u uší je výkon vyžadující dlouhodobý cvik. Bez zrcadla to zatím nedávám. Doktoři musí mít díru v ochranném obleku v oblasti uší, aby mohli použít fonendoskop. Bez zrcadla se tam já osobně nejsem schopný s tím fonendoskopem trefit. Naštěstí je zrcadlo v každém boxu," řekl pro ŽivotvČesku.cz primátor Zdeněk Hřib.

Podle vedení některých českých nemocnic už začíná nastávat problém s volnými kapacitami a především s nedostačujícím zdravotnickým personálem. Jak je na tom s kapacitou nemocnice, kde pomáhá pražský primátor? "Kapacita ještě zbývá, ale pokud se nepodaří to reprodukční číslo srazit pod hodnotu 1, tak zákonitě někdy dojde. Je pouze otázkou kdy," dodal primátor Prahy pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.