Zdeněk Hřib neurčitě naznačil, komu dá svůj hlas v přímé volbě prezidenta. Jednoznačně ale nebude patřit Andreji Babišovi

Zdeněk Hřib
Zdeněk Hřib
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 1. 2023

V České republice v pátek odpoledne odstartuje třetí přímá volba prezidenta. Lidé v ní budou rozhodovat o tom, kdo se stane čtvrtou hlavou státu a bude moci v březnu zaujmout na Hradě místo po Miloši Zemanovi (78). Na výběr mají osm kandidátů. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila dosluhujícího primátora Zdeňka Hřiba (41) s dotazem, kdo bude tím, komu věnuje svůj hlas. Z jeho slov vyplynulo, že rozhodně ho nedostane kandidát Andrej Babiš (68).

Volební místnosti se otevřou standardně dvě hodiny po poledni. Lidé by si neměli zapomenout vzít cestou do nich průkaz totožnosti a také voličský průkaz v případě, pokud hlasují mimo domovskou obec.

Za nejvážnější uchazeče jsou označováni bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel a předseda ANO a někdejší premiér Andrej Babiš. Mezi favority patří také bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. K jejich protikandidátům se řadí poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, podnikatel Karel Diviš a bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima. Odborářský předák Josef Středula, který však mezi favority nepatřil, v pondělí z voleb odstoupil.

Zdeněk Hřib má jasno, komu dá svůj hlas v rámci prvního kola. "Já mám jasno, ale jméno neřeknu. Bude to někdo ze současných favoritů. Zcela konkrétně ale upřesním, že Andrej Babiš to nebude," řekl pro ŽivotvČesku.cz politik a šéf Prahy.

Hlasovat se v pátek v Česku bude od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00. Volební komisaři pak začnou sčítat hlasy v každém ze zhruba 15.000 okrsků. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.