Zdeněk Hřib popsal, proč policie úřadovala na magistrátu a v budově DPP. Projevil zklamání ze svého náměstka Petra Hlubučka ze STAN

Pražský primátor Zdeněk Hřib
Pražský primátor Zdeněk Hřib
Foto: Se svolením Zdeňka Hřiba
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 6. 2022

Pražský primátor Zdeněk Hřib (41) vyzval k rezignaci svého náměstka Petra Hlubučka (48), který zřejmě figuruje mezi obviněnými v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku (DPP). V Hlubučkově kanceláři na magistrátu a v budově DPP dnes zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), podle Vrchního státního zastupitelství v Praze obvinili 11 lidí. Šéf Prahy pro ŽivotvČesku.cz poskytl rozhovor, ve kterém projevil velké zklamání a zároveň popsal, proč kriminalisté na magistrátu a v sídle DPP ve Vysočanech zasahovali od rána.

Pane primátore, mohl byste vnést více světla do toho, proč policie ve středu zasahovala v pražském magistrátu a v budově DPP?

Zcela v kostce - probíhala policejní prohlídka v kanceláři člena Rady hlavního města Prahy za hnutí STAN.

Dobře, ale zajímá mě, zda policie řešila i vás?

V žádném případě. Policií jsem kontaktován nebyl, a to ani dnes, ani nikdy předtím. Daná obvinění se netýkají magistrátu jako takového, ale z pražských subjektů jen dopravního podniku.

Chápu správně tedy, že v žádném případě v kauze nefigurujete?

Budu se opakovat, ale ne. Šel jsem do politiky s tím, že chceme Prahu řídit s čistým štítem, a to se, pokud jde o mě, děje. Toto očekávám i od kolegů.

Jak to teď mám chápat?

V tuto chvíli víme, že Petr Hlubuček byl obviněn policií, snažíme se ho tedy kontaktovat výzvou k rezignaci, a to cestou napřímo i cestou přes jeho právníka. Koalice se shodla, že jsme připraveni navrhnout a schválit odvolání Petra Hlubučka z hnutí STAN a z Rady hlavního města Prahy na čtvrtečním jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy.

Dobře, ale proč tam policie byla?

Podle mých informací, které mám zprostředkované, protože mě policie nijak nekontaktovala, tak má jít o záležitosti, které jsou spojeny s dopravním podnikem.

Petr Hlubuček je členem STAN, co se tam podle vás bude dnes dít?

Nevím přesně, doneslo se mi ale, že situaci mají ve středu večer řešit. Ta záležitost jde okolo mě.

Chápu, ale něco si o tom myslet musíte...

Musím říct, že jsem rád, že z toho, co vyplývá ohledně zakázek, tak se nejedná o žádné, které se řadí k magistrátu. Zavedli jsme řadu protikorupčních mechanismů a těší mě, že veřejná kontrola v tomto případě funguje.

Dobře, zeptám se tedy jinak. Co vy si o této kauze osobně myslíte?

Je to záležitost, se kterou nemám nic společného. Vnímám ji jako naprosto zásadní a řeším ji s naprostou prioritou. Zdůrazním snad jen, že mezi obviněnými není žádný člen pirátské strany, a je to tedy to, co říkám dlouhodobě a opakovaně, že Piráti proti korupci dlouhodobě bojují a v žádném případě ji nestrpí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.