Zdeněk Hřib poskytl svůj byt samoživitelce se třemi dětmi. Primátor hlavního města vysvětlil, proč nečekaný krok udělal

Zdeněk Hřib
Zdeněk Hřib
Foto: Se svolením Zdeňka Hřiba
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 1. 2022

Pražský primátor Zdeněk Hřib (40) má za to, že součástí jeho práce je motivovat lidi k dobrým a užitečným skutkům. Proto se rozhodl svůj starý byt ve Vršovicích poskytnout městu, díky čemuž v něm nyní za rozumné peníze bydlí trojnásobná maminka samoživitelka. "Já pevně doufám, že tenhle můj krok motivuje další vlastníky bytů," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Hřib, který věří, že projekt pomůže mnoha lidem, kteří by na běžném trhu neměli šanci bydlení najít.

Zdeněk Hřib na sociálních sítích ukázal fotografie svého bytu ve Vršovicích, který poskytl Městské nájemní agentuře. Jde o novou službu bytové politiky Prahy, která byla založena za účelem poskytování dostupného bydlení Pražanům v bytové nouzi. V bytě primátora tak v tuto chvíli bydlí maminka samoživitelka se třemi dětmi, pro kterou by běžný nájem bylo velmi složité zaplatit.

"Já pevně doufám, že tenhle můj krok, byť nejde pochopitelně o jeden byt, motivuje další vlastníky bytů, kteří třeba mají historicky špatné zkušenosti s nájemníky, aby se nebáli a svěřili ten byt Městské nájemní agentuře. Ta jim zajistí garanci pravidelné platby nájmů i případné nápravy nějakých poškození toho bytu. Díky tomu na nájemné dosáhnou i lidé, kteří na normálním trhu s bydlením šanci nemají," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Hřib.

Projekt Městské nájemní agentury není jediným, který by měl zlepšit situaci s bydlením v Praze. Primátor hlavního města popsal, jaké další projekty jsou v procesu a jaké jsou do budoucna rozjednané. Nejen Pražané, ale i lidé, kteří se do metropole stěhovat chystají, nepochybně ocení všechny snahy, které zlepší dostupnost bydlení.

"Tohle je jen jeden z kamínků do celkové mozaiky, kterou řešíme bydlení v Praze. Teď se staví historicky nejvyšší množství bytů, 7 tisíc bytů za rok. Startujeme městskou bytovou výstavbu, opravujeme městské byty rekordním tempem, s novým vedením ministerstva pro místní rozvoj se bavíme o možnosti řešení problémů s Airbnb v našem městě. Pochopitelně pracujeme i na odblokování výstavby na brownfieldech (nedostatečné využívané zanedbané nemovitosti, pozn. red.), která by měla zvýšit nabídku nových bytů v Praze," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz muž, který se roku 2017 stal členem České pirátské strany.

Vystudovaný lékař a v současnosti především politik Zdeněk Hřib pevně věří, že jeho poskytnutí bytu Městské nájemní agentuře bude motivací i pro další majitele, aby své byty agentuře také poskytli. Je přesvědčený, že motivovat lidi ke konání potřebných věcí v době, kdy je to nutné, je nedílnou součástí práce primátora. Vzpomněl, že vlastními činy nemotivuje lidi poprvé.

"Je to velice podobné tomu, jako když jsem před rokem a něco nastoupil do nemocnice jako dobrovolník. To bylo na přelomu října a listopadu roku 2020. Tehdy smyslem toho kroku bylo také motivovat další lidi k tomu, aby se zapojili do pomoci v té aktuální situaci. Aby, když nejsou zdravotníci, si třeba udělali kurz Červeného kříže nebo šli pomoct do nemocnice s něčím jiným. Tohle je v podstatě podobná situace, protože z mého pohledu motivovat ostatní k tomu, aby udělali v danou chvíli to, co je potřeba, je bytostnou součástí práce primátora," dodal Zdeněk Hřib pro ŽivotvČesku.cz ke svému ušlechtilému činu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.