Zdeněk Hřib vrací úder ministru Havlíčkovi: Komunální politici nemohou zasahovat do správních řízení

Zdeněk Hřib je primátor Prahy
Zdeněk Hřib je primátor Prahy
Foto: Archiv Zdeňka Hřiba

Tajné party či nelegálně otevřené restaurace jako tomu bylo o víkendu v pražské Anenské ulici či ještě před tím, když hospoda v Kunraticích otevřela na protest, jsou tím, co vyvolalo řadu otazníků, kdo za to ponese politickou zodpovědnost. "Tady musí činit Praha. Je to jasná výzva primátoru Hřibovi, aby činil,“ řekl už v neděli vicepremiér Karel Havlíček, který se snažil celý poměrně složitý a nejednoznačný problém hodit na populárního politika. Ten mu na dálku vysvětluje, že to opravdu jednoduché není.

"Jedna věc je taková, kdy tady čelím nějakým výzvám na exemplární potrestání někoho, což je svým způsobem výzva k nezákonnému jednání, protože komunální politici nemohou zasahovat do správních řízení, která se vedou. Důvodem je, že mají být vedena nestraně. A je tak jasné, že nemůže existovat, že si někdo objedná výsledek nějakého správního řízení. Takže takové řízení má doběhnout dle všech regulí a někdo má dostat takovou a takovou pokutu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Hřib a poukázal na další problém, který tak z obecného pohledu magistrátu mírně řečeno svazuje ruce.

"Druhá věc je, že mě k takovému kroku vyzývá ministr dopravy a průmyslu a obchodu. Co je na té věci paradoxem, kdy my jako magistrát někomu uložíme pokutu a následně ministerstvo průmyslu a obchodu pokutu sníží nebo zruší. Což je pak značně obtížné a těch případů je několik, ať jde o masážní salóny či stánků s klobásami na jednom pražském náměstí," dodal Hřib s tím, že i když vše může vypadat zcel a triviálně, jde o mnohem složitější problém.

Magistrát má na stole okolo 250 správních řízení. Řešit by měl nejen otevřenou restauraci na Vyšehradě, restauraci Šeberák, kde provozovatel otevřel na protest, nově i nelegální večírek pro více než 100 lidí v Anenské ulici.

Muži zákona v noci na neděli ukončili nepovolenou party přibližně šedesátky lidí v jednom ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.