Zdeněk Škromach: Pokud se ČSSD udrží po volbách ve vládě, na prvním místě by měla zvednout životní minimum a důchody

Politik Zdeněk Škromach
Politik Zdeněk Škromach
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 7. 2021

Do říjnových voleb zbývají necelé tři měsíce a některé strany se v předvolebních průzkumech pohybují na hranici pěti procent, která je potřebná pro vstup do Sněmovny. Přesně takovou stranou je ČSSD, které by lidé v posledním předvolebním průzkumu agentury STEM dali 5,5 % hlasů. Podle Zdeňka Škromacha (64), který v minulosti zastával posty 1. místopředsedy vlády, ministra práce a sociálních věcí, by sociální demokraté měli při udržení se ve vládě na prvním místě stabilizovat ekonomiku.

Poslední předvolební průzkumy ukazují, že boj o vítězství ve volbách by se měl konat mezi hnutím ANO a koalicí Pirátů a STAN. Oproti tomu ČSSD se poslední měsíce pohybuje v průzkumech okolo 5 procent. Zdeněk Škromach pro ŽivotvČesku.cz na otázku, co by ČSSD měla jako první udělat, pokud by se jí podařilo zůstat u moci, odpověděl:

"V tuto chvíli by ČSSD měla stabilizovat ekonomiku po covidu. Měla by zajistit slabé skupiny jako jsou senioři, rodiny s dětmi, lidé se zdravotním postižením, tak aby na nárůsty cen, které teď jsou, nedoplatili. To znamená zvednout životní minimum a důchody tak, aby to kompenzovalo cenové nárůsty od bydlení po energie a ceny za potraviny, kdy si podnikatelé nahánějí ztráty po covidu," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Škromach, který je v současnosti předseda ČSSD za seniory za jižní Moravu.

Podle řady politologů sociální demokraté doplatili na vládní spojenectví s ANO, které jim přebralo voliče. Poslední průzkum agentury STEM ukázal, že hnutí ANO by dostalo 26,7 %. Koalice Pirátů a STAN by od voličů získala 24,1 % hlasů. Druhou nejúspěšnější koalicí by se stalo SPOLU – tedy trojice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ta by získala 17,4 %.

Nad hranicí deseti, konkrétně s 10,9 % hlasů by uspělo SPD pod vedením Tomia Okamury (49). ČSSD naopak posílila a měla by na své straně 5,5 % voličů. Stejně by si vedlo KSČM a o 0,4 % méně hlasů by patřilo hnutí bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty (50). Celkem 2,6 % by obdržela koalice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků. O procento méně voličů by pak dalo hlas Zeleným.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.