Zdeněk Troška slaví 68. narozeniny. Václav Vydra mu poslal přání a popsal, proč je dobrým režisérem

Režisér Zdeněk Troška
Režisér Zdeněk Troška
Foto: nextfoto.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2021

Květen je nejen měsícem lásky, ale je také spojen s narozením uznávaného režiséra Zdeňka Trošky, který slaví 18. května 68. narozeniny. Patří mezi významné osobnosti českého filmového světa a je podepsán pod úspěšnými a kultovními snímky jako je například trilogie Slunce, seno, Kameňák nebo pohádkami Z pekla štěstí či Princezna ze mlejna. Přání mu poslal herec Václav Vydra (65), který promluvil také o tom, proč je spolupráce s ním radost. "Můj děda říkal, že jenom dobrý člověk může být dobrým hercem. Myslím si, že u něj to platí taky i v jeho pozici režiséra. Je to dobrý člověk, proto je i dobrým režisérem. Samozřejmě je to trochu v nadsázce. S ním se prostě pracuje výborně, dokáže nechat hercům prostor," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Zdeněk Troška pochází z jižních Čech, konkrétně ze Strakonic. V roce 1983 představil divákům rodinnou komedii Bota jménem Melichar, která byla jeho režisérským debutem. To byl začátek úspěšné kariéry a tvorby, která se stala v mnoha případech doslova kultovní. Ve stejném roce vznikl první díl komediální trilogie Slunce, seno, jahody, který vypráví osudy obyvatel vesnice Hoštice u Volyně. Film si získal obrovskou popularitu a oblibu díky reálnému pojetí a osobitému humoru.

Sympatický režisér vystudoval obor filmové a televizní režie na pražské Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění a před třemi lety převzal na Pražském hradě z rukou hlavy státu Miloš Zemana (76) medaili Za zásluhy. Lidé ho mají spojeného také s pohádkami O Jasněnce a létajícím ševci, Z pekla štěstí, Princezna ze mlejna nebo Nejkrásnější hádanka. Je však podepsán i pod řadou dalších filmů nejen jako režisér, ale i jako scénárista.

V úterý 18. května slaví Zdeněk Troška 68. narozeniny, což je nepochybně důvod k oslavě. K jeho významnému dni mu popřál přes redakci ŽivotvČesku.cz herec Václav Vydra, který si zahrál v Troškově komediální filmové sérii Kameňák postavu policisty Pepy Nováka. "Já mu přeji, aby byl zdravý a šťastný. Aby se mu splnilo všechno, co si přeje. K narozeninám mu přeji, abychom se zase sešli při nějaké práci," řekl Václav Vydra pro ŽivotvČesku.cz s tím, že Zdeňka Trošku velmi uznává jako člověka i režiséra.

"Můj děda říkal, že jenom dobrý člověk může být dobrým hercem. Myslím si, že u něj to platí taky i v jeho pozici režiséra. Je to dobrý člověk, proto je i dobrým režisérem. Samozřejmě je to trochu v nadsázce. S ním se prostě pracuje výborně, dokáže nechat hercům prostor. Zároveň ale dokáže nalézt nějakou polohu, kterou si sám představuje. Tak by to asi mělo fungovat," dodal Václav Vydra pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.