Reklama:

Zdraví nesmí do hospody, ty s omikronem pošleme do práce. Vakcína nesplnila to, co se od ní očekávalo, říká Andor Šándor k povinnému očkování

Bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor
Bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 1. 2022

Vláda ve středu schválí seznam profesí, pro které bude platit tzv. pracovní karanténa. Tito pracovníci budou chodit do práce, přestože jim antigenní test ukáže pozitivitu na SARS-CoV-2. Vláda pracuje s konceptem pracovní karantény kvůli variantě omikron, která začíná v populaci převládat. Bezpečností expert Andor Šándor (64) návrh na pracovní karanténu zkritizoval. Pro ŽivotvČesku.cz také zhodnotil, jak vnímá fakt, že proti povinnému očkování pro některé profesní skupiny vystoupila řada vojáků a policistů. "Já bych tyto lidi nerad házel do nějaké škatulky zarytých antivaxerů, ale mohou to být lidé, kteří si uvědomují, že vakcína nesplnila to, co se od ní očekávalo," uvedl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Pane generále, od prvního března by podle vyhlášky, kterou připravila vláda Andreje Babiše a je v platnosti stále, mělo být očkování proti covidu povinné pro lidi nad 60 let a také pro některé profesní skupiny. Již nyní proti vyhlášce protestuje část vojáků a část policistů, někteří z nich dokonce chodí na demonstrace. Je podle vás pro stát rizikové, aby se policisté a vojáci účastnili takových demonstrací a veřejně vystupovali proti povinnému očkování?

Nevidím v tom žádný problém. Většina vojáků i policistů je proočkovaná, nelze předpokládat, že na demonstrace chodí nenaočkovaní policisté, tam budou chodit většinou ti, kteří s povinným očkováním nesouhlasí. Odhaduji, že ten počet policistů a vojáků, kteří s povinným očkováním nesouhlasí, bude podobně velký, jako v jiných profesích. Já bych tyto lidi nerad házel do nějaké škatulky zarytých antivaxerů, ale mohou to být lidé, kteří si uvědomují, že vakcína nesplnila to, co se od ní očekávalo, že nenavodila tu odpovídající, skvělou a dlouho trvající imunitu.

Reklama:

Máte pravdu, že to mnohdy opravdu zarytí antivaxeři nejsou, ale jedná se často o lidi, kteří nemoc prodělali a jsou přesvědčení, že vakcínu nepotřebují, protože mají v těle protilátky.

Jistě, tito lidé vnímají tu nesmyslnost, že pokud nemoc prodělali a jsou již očkováni, proč by chodili na další dávku? Myslím si, že to, v čem už dva roky žijeme, musí ovlivnit každý segment společnosti, v každé profesi se najdou tací, kteří nejenom že nesouhlasí, ale také to dávají najevo. Nemyslím si, že by to byl základ rozvratu v řadách policie či armády a ani mě to neznepokojuje, osobně si myslím, že není nutné očkovat vojáky, kteří až na výjimky nepřichází s nemocnými do styku. Stejné je to u policistů. Něco jiného je zdravotnický personál a lidé v pečovatelských domech, u policistů a armády bych na povinném očkování ale nebazíroval, už bych zastavil pokusy o rozdělování společnosti, to vytváření dvou kategorií lidí.

Vy mluvíte o tom, že je třeba zastavit rozdělování společnosti, ale ministerstvo zdravotnictví vlastně nové rozdělení společnosti připravuje. Někteří lidé s omikronem zůstanou doma, další ale budou muset jít do práce, protože se jich bude týkat tzv. pracovní karanténa. Týkat by se mohla lidí ve zdravotnictví, dopravě, energetice či pohřebnictví. Jak vy hledíte na fakt, že s nebezpečným virem v těle bude muset řada lidí jít pracovat?

Já bych rád připomněl pana ministra Válka a jeho geniální výrok, že pokud máte pozitivní test s omikronem a jste důležitý pro stát, tak můžete jít do práce, jste-li ale zdravý a neočkovaný, tak nesmíte ani do restaurace. Politici si musí uvědomit, co vlastně říkají a že ti lidé, kterým to říkají, nejsou žádní hlupáci.

Jak to přesně myslíte, že je nelogické, aby zdraví neočkovaní lidé nemohli využívat služby či jít do divadla, ale v ten samý čas mohou do práce lidé, kteří jsou pozitivní na koronavirus?

Ano, to je opravdu bizarní. Tady budou lidi s omikronem a někdo je pošle pracovat... Já bych rád naše povídání podtrhl jednou větou, říkám to znovu a klidně to tam napište. Ta farmaceutická lobby je natolik silná, že dokázala přehlušit cokoliv racionálního. Já nejsem žádný antivaxer, jsem očkován, ale čeho je moc, toho je příliš.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: