Zdražení kávy přijde už na Vánoce. Špatná úroda a covid mohou cenu posunout až o 25 procent, odhaduje analytička

Káva - ilustrační foto
Káva – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 9. 2021

Lidé, kteří milují kvalitní kávu, musí počítat s tím, že si za ni časem připlatí. Podle některých analytiků pocítí koncový spotřebitel zdražení na Vánoce či počátkem roku 2022. Na zvyšování cen kávy má vliv řada faktorů. "Kvůli špatné úrodě zdražuje cena komoditní kávy. Do výsledné ceny se propisují také náklady na dopravu a lidskou práci," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz analytička Anna Píchová a přidala svůj odhad, o kolik se cena kávy zvedne.

Cenu kávy ženou nahoru zejména dva faktory, jedním z nich je sucho a špatná úroda v Brazílii, druhým je ekonomický otřes v souvislosti s koronavirovou krizí, který zvyšuje cenu dopravy, energií i lidské práce.

Brazílii postihlo stoleté sucho, jihoamerická země je přitom největším pěstitelem a producentem kávových zrn na světě. Špatná úroda zapříčinila, že od jara stoupá cena komoditní kávy. Zdražení burzovních cen se ale v peněženkách spotřebitelů neprojeví hned, prodejci stále disponují zásobami, které pořídili za původní ceny.

"Ceny na burze se odvíjí od špatné úrody a od toho, že je větší poptávka než v loňském roce, kdy byla ještě utlumena koronavirovou epidemií. Horší úroda a vyšší poptávka ruku v ruce táhnou nahoru ceny komoditní kávy. Do konečných cen v obchodech či kavárnách se budou propisovat i vyšší náklady za dopravu a vyšší výlohy na lidskou práci. Náklady na dopravu například z Brazílie stoupají v souvislosti s koronavirem," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz analytička společnosti Cyrrus Anna Píchová. Nárůst cen kávy pro koncového spotřebitele začne být na českém trhu patrný zřejmě již o Vánocích.

"Když vzroste cena komoditní kávy, tak nárůst cen pro pro koncového zákazníka se projeví za 6 až 18 měsíců. V tuto chvíli se totiž stále ještě prodávají zásoby z loňského roku, které byly objednány ještě za nižší cenu. Teď už se do Evropy vozí boby za vyšší cenu, ale v obchodech se cena ještě neprojevila, káva se musí ještě upražit a zpracovat. Už ke konci letošního roku se ale zdražování kávy projeví i v obchodech a kavárnách, cena komoditní kávy totiž roste už od jara. Na koncových cenách se bude podílet jak růst cen komoditní kávy, tak růst cen energií, růst cen lidské práce, cena dopravy... Kdybych měla odhadnout, tak cena kávy na začátku roku 2022 stoupne o 10 až 25 procent, je to do jisté míry předpoklad a do jisté míry odhad odvozený z toho, co se kolem kávy děje už nyní," dodala pro ŽivotvČesku.cz Anna Píchová.

Situaci na světovém trhu sleduje také spoluzakladatel pražírny Doubleshot Jaroslav Tuček. Také on odhaduje, že zdražení zrnkových káv v supermarketu přichází 6 a 18 měsíců od zdražení ceny komoditní kávy.

"Ceny komoditní kávy aktuálně rostou výrazně, jednak z důvodů neúrody ve Vietnamu a Brazílii, ale také proto, že tato káva je komodita jako každá jiná a je citlivá na výkyvy »nálad« na trhu. Cena roste, když se mluví o nedostatku komodity. My jako pražírna nakupujeme kávu výběrovou, nikoliv komoditní a ta se neřídí burzovními cenami. Cenu si domlouváme přímo s pěstiteli podle kvality suroviny. Proto některé kávy budeme skutečně nakupovat dráž, ale ne všechny. Očekáváme růst cen brazilských káv vzhledem k neúrodě, ale v průměru zvýšení neočekáváme," okomentoval situaci pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Tuček, který růst cen očekává v hlavně v souvislosti se zvýšenými náklady na provoz a práci.

"Co se týče zvýšení cen pro koncové zákazníky, tak odhaduji, ale opravdu jen odhaduji, že by se mohlo projevit u supermarketových zrnkových káv za 6 až 18 měsíců. Ty se totiž vyrábějí právě z komoditní kávy. U kávy v kavárnách si nemyslím, že zvýšení výkupní ceny suroviny povede ke zvýšení ceny nápoje. Zde jde opravdu o drobnou položku v porovnání s dalšími náklady kavárníků. Pokud poroste, tak to bude dáno spíše zvyšujícími se náklady na provoz obecně," dodal Jaroslav Tuček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.