Zdražování bude nepříjemné především v oblasti potravin, varuje ekonom Štěpán Křeček. Odhadl, kdy se ekonomická situace uklidní

Nakupování - Ilustrační snímek
Nakupování – Ilustrační snímek
Foto: KAREL KOPÁČ / CNC / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 1. 2022

Už v loňském roce představovala rostoucí inflace a s ní související zdražování finanční zátěž pro mnoho domácností a minimálně v první polovině roku 2022 tomu nebude jinak. Tentokrát ale peněženky provětrají i položky, za které dosud nebylo nutné si příliš připlácet. "V některých oblastech to zdražování bude velice nepříjemné, a to především třeba u potravin," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček a popsal, kdy by mohlo dojít ke zlomu.

V loňském roce bylo velkým tématem zdražování. To se týkalo především energií a pohonných hmot. Ačkoliv u pohonných hmot pak ceny začaly klesat, nyní znovu stoupají. Letošní rok, nebo alespoň jeho první měsíce, bude podobný jako poslední měsíce roku loňského, jen tentokrát bude nutné si připlatit i za položky, jejichž cena se v loňském roce příliš neměnila.

"Je v podstatě, podle těch predikcí, ten současný vývoj očekávatelný. Uklidnění by mělo totiž přijít nejdříve ve druhé polovině letošního roku. Takže to, že ta prosincová inflace opět narostla, a to, že bude inflace dál narůstat i v prvních měsících letošního roku, by nás určitě překvapovat nemělo, na to si musíme zvyknout. O tom, že se bude zdražovat, můžeme hovořit už v podstatě s jistotou a to zdražování se bude skutečně týkat drtivé většiny produktů a služeb napříč trhem," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček, co z hlediska financí očekávat v nejbližší době.

Peněženky provětrají především položky, jejichž pořizování se týká všech domácností. Konkrétně na potravinách tak například bude možné ušetřit jen ve slevách, jejich zdražení bude podle finančního experta výrazné a může dostat domácnosti do nepříjemných situací.

"V některých oblastech to zdražování bude velice nepříjemné, a to především třeba u potravin, kde zvláště u obilovin a olejnin vidíme extrémní nárůsty cen, což se pak může odrážet v celé řadě potravinových výrobků, což může být pro lidi velice nepříjemná záležitost, protože potraviny společně s bydlením, energiemi a dopravou patří mezi další produkty, na kterých příliš nejde šetřit," vysvětlil Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz, na čem lidé alespoň v první polovině roku určitě neušetří.

Přestože výhled na první polovinu roku 2022 není příliš optimistický, podle finančního experta není čas zcela klesat na mysli a připravovat se na to, že zdražování bude trvat celý rok. Naopak v jeho druhé polovině lze u některých položek očekávat snížení cen. Vysvětlil také, že mzdy by měly růst zhruba o průměrnou výši inflace, tudíž pro pracující lidi by neměla být situace tak náročná. Je třeba jen mít trpělivost.

"Samozřejmě teď ten začátek roku bude šokový, je možné, že se inflace za určitých okolností dostane i do dvouciferných hodnot, někam k úrovni třeba deseti procent, ale buďme trpěliví. Ta situace se začne zlepšovat, postupně by se měla zlepšovat i situace v mezikontinentální dopravě, což povede k tomu, že se na trh bude dostávat více produktů. Nebudou už takové problémy ve výrobě a to pomůže situaci také narovnat. Zároveň si můžeme všimnout, že začíná posilovat česká koruna, což zlevňuje dovoz, a my si podstatnou část inflace dovážíme ze zahraničí, silnější koruna nám proti ní pomůže bojovat. Potom, když se ty tlaky v druhé polovině letošního roku sníží, tak v průměru za celý letošní rok by se inflace měla pohybovat okolo 6 procent a to bude podobná úroveň, o kterou by v průměru měly narůstat i mzdy českého obyvatelstva. Pro pracující lidi by ta inflace měla být kompenzována růstem příjmů, u důchodců jsme tam pak viděli, že docházelo k valorizaci penzí nad rámec zákona, takže i důchodci by měli mít podstatnou část toho zdražování nějakým způsobem kompenzovanou," popsal ekonom pro ŽivotvČesku.cz, jakým způsobem se situace ve druhé polovině roku 2022 zlepší.

V následujících měsících bude muset řada domácností šetřit na všem, na čem to bude možné. Obzvláště na mladší generaci lidí, jejichž rozhodování o nákupech mohou ovlivnit reklamy či influenceři na sociálních sítích, finanční expert apeluje. Všelijaké vymoženosti, jakkoliv jsou lákavé, je nyní nevýhodné pořizovat a bude lepší s jejich nákupem počkat až na dobu, kdy se ekonomická situace alespoň trochu srovná.

"Čekají nás těžké doby a je potřeba, aby se lidé zamysleli, jestli třeba nějakou tu spotřebu, kterou dnes pravidelně mají, nejde omezit a určitě by se měli zamyslet nad tím, jestli některé položky skutečně musí nakupovat. Já se obávám, že zvláště u těch mladších generací si lidé zvykli, že utrácejí za různé cetky a nesmysly, které vidí na Instagramu, a právě na těchto věcech bychom teď určitě měli šetřit a počkat na to, až se situace v ekonomice uklidní," dodal ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.