Že se v ČR rozšíří indická mutace, je téměř jistota, říká Roman Prymula. Popsal, zda dojde přes prázdniny k opatřením

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 6. 2021

V Evropě se pomalu ale jistě usazuje koronavirová varianta delta a s ní také obavy ohledně vývoje epidemické situace v letních měsících. Podle analýzy deníku Financial Times (FT) "indická" mutace kromě Británie dominuje už i v Rusku a Portugalsku a rychle se šíří v Německu či Itálii. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) by se mělo počítat i s tím, že k jejímu rozšíření dojde i na našem území. "Že se tady rozšíří, je téměř jistota," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Varianta delta byla v Británii kolem poloviny června zjištěna při 98 procentech analýz koronavirových vzorků, odhaduje FT. Šíření mutace, která je považována za ještě nakažlivější než »britská« varianta alfa a za potenciálně více smrtící, přimělo vládu v Londýně odložit zrušení zbývajících karanténních opatření v Anglii.

"Mutace je už v 80 zemích a má výrazně vyšší schopnost se šířit, to znamená, že každý nakažený může nakazit až dalších 8 osob. Takže je to otázka času, kdy se tato mutace delta začne šířit i v České republice. Už jsou navíc signály, že už tady v podstatě je," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Lidé plánující letní dovolené se podle většiny expertů mohou »opatrně uvolnit« za předpokladu, že bude v Evropě dál narůstat podíl naočkované populace a že úřady budou rychle zasahovat proti případným ohniskům nákazy.

"Plošně k opatřením v ČR v této etapě nedojde. Co můžeme udělat, tak rychle proočkovat, protože dvoudávkové schéma Pfizer/BioNTech v podstatě kryje mutace z vysoké míry. Měla by se přehodnotit strategie jednodávkových výjezdů do zahraničí. Myslím si, že by lidé měli jezdit na dovolenou po dvou dávkách. A pokud by došlo k nějakému nakupení v určitých lokalitách, tak tam mohou být opatření nějakým způsobem zpřísněna. Ale nepředpokládám, že by tu měl být nějaký dramatický dopad této mutace v době prázdnin," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Používané vakcíny podle dosavadních poznatků dramaticky snižují riziko těžkého průběhu covidu-19 i při nákaze variantou delta. V Británii je plně naočkovaných na 47 procent obyvatel, v dalších velkých evropských zemích je tento podíl maximálně na 30 procentech.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.