Zejména nenaočkované a ohrožené skupiny musíme ochránit, říká Adam Vojtěch. Promluvil o čtvrté dávce vakcíny

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 10. 2021

Epidemie koronaviru v Česku dál sílí. Laboratoře prokázaly v sobotu 1157 nových případů koronaviru, to je o skoro 500 víc než před týdnem a nejvíc o víkendovém dni od začátku května. Odborníci znovu zdůrazňují důležitost očkování, a to jak pro zcela neočkované, tak pro ty, kteří už mohou dostat třetí dávku vakcíny. "Pro nás je nyní nejdůležitější naočkovat ty, kteří nejsou naočkovaní vůbec a pak zejména u těch rizikových skupin aplikovat třetí dávku, abychom je s nastupujícím podzimem chránili," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35).

V nemocnicích bylo v sobotu 463 pacientů s nemocí covid-19, o 15 méně oproti pátku, ale o 135 víc než minulou sobotu. Pro vývoj epidemie i protikoronavirová opatření je víc než počet nakažených rozhodující, kolik lidí s nákazou skončí v nemocnicích, zvláště na jednotkách intenzivní péče. Z aktuálně hospitalizovaných 463 je téměř pětina - 86 - ve vážném stavu. Počet pacientů s těžkým průběhem covidu stoupl proti minulému týdnu o 29. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zdůrazňuje, že těžký průběh se netýká jen starších osob a že očkování je proti němu účinnou zbraní.

"Je třeba říci, že v nemocnicích končí i čtyřicátníci či padesátníci, skutečně to není o tom, že jsou tam jen lidé vyššího věku. Covidová pneumonie může postihnout i mladší ročníky, pokud je někdo čtyřicátník a není naočkován, šance, že skončí v nemocnici, je velká. Není radno to podceňovat. Samozřejmě je čím dál složitější přesvědčit ty, kteří očkovaní nejsou, ale myslím si, že v tomto směru jsou to čísla, která by je měla přesvědčit. Jsou nezpochybnitelná, nedají se jakkoliv ošidit a znovu opakuji, že 80 % pacientů v nemocnicích s covidem jsou neočkovaní. Delta varianta, i díky té své vyšší infekčnosti, nenaočkované nesporně dříve nebo později zasáhne a šance, že skončí v nemocnici, není úplně malá. Lidé by zkrátka měli vědět, že ta nemoc je může potrápit," řekl pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch.

V Česku se aktuálně třetí dávky už podávají. "Ta situace se už trochu změnila, protože jsme na doporučení Evropské lékové agentury změnili časový interval z osmi měsíců od ukončeného očkování na šest měsíců. Všichni, kterým uběhlo půl roku od druhé dávky, dostanou sms zprávou pozvání na třetí dávku. Tu společně s odborníky výrazně doporučujeme právě těm rizikovým skupinám, seniorům, lidem, kteří mají chronické onemocnění, ale třeba i zdravotníkům. Je to velmi důležité, protože i podle studií, které jsou k dispozici, po šesti měsících od očkování se může imunita snížit a to by zejména pro rizikové skupiny mohlo být nebezpečné," zdůraznil ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz, proč je třetí dávka především pro některé skupiny osob velmi podstatná.

"Pokud jde o čtvrtou dávku, není to něco, co by bylo na pořadu dne. Není k tomu ani nějaké zásadní odborné stanovisko. V tomto směru se snažíme vycházet ze stanovisek zejména odborníků a Evropské lékové agentury. Tady zatím není nic, o co bychom se mohli opřít. Pro nás je nyní nejdůležitější naočkovat ty, kteří nejsou naočkovaní vůbec a pak zejména u těch rizikových skupin aplikovat třetí dávku, abychom je s nastupujícím podzimem chránili. Není to jen o podzimu, ale i o zimním období. To je obecně období, kdy se snadněji šíří respirační choroby, což je i covid a určitě i zima je v tomto riziková a lidé by to neměli podceňovat," dodal Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.