Zelení chtějí stažení Turka z eurokandidátky, vadí nacistické symboly. Kalousek jeho duel s Nerudovou označil za boj barbarství s odvahou

Filip Turek
Filip Turek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 6. 2024

Komentář: Dva dny před volbami do Evropského parlamentu vyzvali Zelení předsedu strany Přísaha Roberta Šlachtu ke stažení nestraníka Filipa Turka z prvního místa společné kandidátky s Motoristy sobě. Reagovali na fotografii, na které je bývalý závodník zachycen v helmě odkazující na řecké neofašistické hnutí Zlatý úsvit. Zelení v tiskové zprávě odkázali i na fotografii Turka se svícnem s nacistickým symbolem. Turek se v neděli večer utkal v televizním duelu s jedničkou kandidátky STAN Danuší Nerudovou. Pro ŽivotvČesku.cz před bitvou komentátor Miroslav Kalousek uvedl, že půjde o souboj barbarství s odvahou.

Ve výzvě na síti X ke stažení Turka z voleb Zelení uvedli, že je zcela neakceptovatelné v demokratické zemi a v době vzrůstajícího antisemitismu v Evropě, aby se kandidát do vrcholné veřejné politické funkce honosil vlastnictvím předmětů s nacistickou symbolikou nebo vyjadřoval sympatie politické straně s neonacistickou a neofašistickou ideologií.

Vyjádření Šlachty zatím není k dispozici. Serveru Respekt.cz zakladatel Přísahy řekl, že se s Turkem po seznámení bavili o historii. "Říkal, že sbírá takové věci a má jich plný byt. Ale tohle mě ani moc nezajímalo, žádný náznak toho, že by třeba někde zvedal tlapku, jsem neměl," uvedl. Nemyslí si, že mu o sobě lhal, a Turkovy výroky vysvětluje jiným druhem komunikace, než který používá sám.

Předseda strany Motoristé sobě Petr Macinka sdělil, že jde o »křečovitou snahu liberálů z twitteru« vydávat starořecký symbol za nacistický. Symbol meandros je podle Macinky využíván v keramice, módě, architektuře. "Téměř na všech výrobcích Versace je rovněž vyobrazen, přesto tuto značku nikdo nedehonestuje. Hon na Filipa Turka nabývá absurdních rozměrů. Je to opravdu směšné," uvedl Macinka.

Podle Zelených se Turek v minulosti veřejně fotografoval s předměty s nacistickými symboly, nejde tak o ojedinělý případ, ale o zálibu v nacistické a neonacistické symbolice. "Jak jistě víte, členové řecké neonacistické organizace Zlatý úsvit byli v minulosti odsouzeni za politicky motivované násilí, včetně vražd. Vedení strany Zlatý úsvit bylo v roce 2020 odsouzeno za řízení kriminální organizace," uvedli Zelení.

"Je to úplně normální, mám také dýku SS po otci. Nejsem člen NSDAP a nejsem pravicový radikál. Doma mám mnoho starožitností, trofeje a dary od mých kamarádů. Za to se nestydím," řekl k tomu Turek v pondělí v debatě na CNN Prima News, ke které pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek poskytl komentář.

"Je to střed dvou kulturních světů, kdy pan Turek neargumentuje, ale uráží a vyvolává reminiscence na doby, které nelze vrátit. Koneckonců spojení Motoristů a pana Šlachty (Přísaha) je samo o sobě legrační, abych si udělal představu o jejich idejích. Pracovně tomuto uskupení říkám koalice »Dízl-Fízl«," uvedl pro ŽivotvČesku.cz fenomenální rétor před duelem. Redakce o souboji samotném a o tom, jak ho vnímali diváci, psala v předchozím článku.

Jako demokratický politik by se podle autorů výzvy měl Šlachta od Turka distancovat a strana by ho měla stáhnout z čela kandidátky. Květnový volební model agentury STEM koalici Přísahy a Motoristů přisuzuje zisk 4,7 procenta hlasů. Uskupení se tak dotýká pětiprocentní hranice nutné pro volební zisk.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.