Železniční neštěstí obrazem: Snímky po nárazu vlaků na Domažlicku, ze kterých mrazí. Promluvil odborník

Železniční neštěstí u Domažlic
Železniční neštěstí u Domažlic
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 8. 2021

Při ranním střetu dvou vlaků u obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov tři lidé zemřeli, pět je ve vážném stavu a čtyři jsou středně těžce zranění. Desítky lidí utrpěly lehčí zranění. Na místě železničního neštěstí zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Takto vypadaly těžké okamžiky po nehodě. Psycholog popsal, co cestující bezprostředně po střetu prožívali. "Klasické prožívání lidí je šokové. První fáze je šok, kdy se u člověka odpojí city od rozumu a složky člověka se začínají rozpadat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš.

Krátce po osmé hodině ranní došlo k železniční nehodě, při níž zemřeli oba strojvedoucí a jedna z cestujících, další desítky pasažérů jsou zraněné. Ministr dopravy Karel Havlíček uvedl, že jeden ze strojvedoucích pravděpodobně projel na červenou. Záchranáře, hasiče i policisty čekaly po příjezdu na místo neštěstí nelehké okamžiky. Z fotografií je evidentní, že k trati neměli lehký přístup.

Podle oficiálního webu Českých drah na trati stále ještě probíhají práce a také vyšetřování drážní inspekce, vlaková doprava byla přerušena a prozatím je pro cestující zajištěna náhradní autobusová doprava. Obnovení provozu na trati se předpokládá až na 6. srpna.

České dráhy informovaly, že pozůstalým a zraněným poskytnou maximální pomoc a odškodnění. Podle psychologa už by většina cestujících měla mít za sebou šokový stav, který jim byl neštěstím způsoben. "Klasické prožívání lidí je šokové. První fáze je šok, kdy se u člověka odpojí city od rozumu a složky člověka se začínají rozpadat," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš.

"Když šoková fáze odezní, což bývá během 3 až 6 hodin po události, tak potom začíná to, čemu se říká poruchy přizpůsobení. Člověk se musí smířit s tím, co zažil, například o tom intenzivně povídá na všechny směry," dodal renomovaný psycholog Jeroným Klimeš. Fotografie z místa neštěstí ukazují, jak děsivé musely být první okamžiky po nehodě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.