Zeman chce o rozpočtu mluvit s Schillerovou. Ke vstupu státu do ČSA se staví kladně

Miloš Zeman - prezident ČR
Miloš Zeman – prezident ČR
Foto: Hrad.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 4. 2020

Prezident Miloš Zeman se na počátku května sejde s ministryní financí Alenou Schillerovou. Budou diskutovat o státnímu rozpočtu. Zeman zmínil, že bude apelovat zejména na to, aby se zasadila o úspory v rozpočtu. Přitom ale navrhne zrušit podporu pro solární elektrárny, uvedl v neděli na Frekvenci 1.

Schillerová se v neděli dopoledne nechala slyšet, že bude navrhovat zvýšení deficitu letošního rozpočtu na 300 miliard z nyní schválených 200 miliard korun. Před pandemií vláda plánovala schodek 40 miliard korun.

Zeman ke schůzce vyslovil, že nechce v současnosti hrozit vetem návrhu a se Schillerovou bude především jednat o možných úsporách. Ministryně financí dnes řekla, že se škrty v rozpočtu nepočítá a že deficit zvýší kvůli očekávanému poklesu státních příjmů a vzestupu výdajů. Což je způsobeno dopad pandemie.

Podpoří vstup do ČSA

S ministryní financí chce Zeman mluvit také o jejím zvažovaném záměru, aby stát kvůli krizi majetkově vstoupil do Českých aerolinií, k čemuž se postavil prozatím vstřícně. Podle něj majetkový vstup státu a záchrana firmy mohou být přínosné, protože zabrání krachu firmy a propouštění, které by se projevilo ve zvýšených nárocích na státní rozpočet kvůli vypláceným dávkám v nezaměstnanosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.