Zeman se zastal Babiše v rámci konfrontace se synem. Prezident by měl řešit závažnější věci než rodinné spory, říká Andor Šándor

Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 9. 2021

Prezident Miloš Zeman (76) veřejně prostřednictvím svého mluvčího vyjádřil premiérovi podporu v rámci konfrontace s jeho synem Andrejem Babišem mladším (38), který ve čtvrtek narušil předvolební mítink hnutí ANO v Ústí nad Labem. Tam mu sdělil, že je podle nového psychologického posudku zdravý. Prezident veřejně uvedl, že tomu tak není. Dle jeho slov celou akci organizoval režisér Vít Klusák (41), který obvinění odmítá. Ke kauze se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil bezpečnostní expert Andor Šándor (64), který je přesvědčen, že prezident by měl řešit závažnější věci než rodinné spory.

Na zahájení kampaně hnutí ANO v Ústí nad Labem premiér Andrej Babiš dlouho nezapomene. Během předvolebního setkání se totiž před hotelem Větruše nečekaně objevil jeho syn a pustil se s otcem do emotivní konfrontace.

"Táto. Jak se cítíš, proč jsi mi ublížil s tím Protopopovem," křičel mimo jiné Babiš mladší na svého otce, který zkoprněl a mlčel. Ze setkání otce a syna vzniklo několik fotek a videí, protože na místě byla početná skupina novinářů. Video na mobilní telefon pořídil také režisér Vít Klusák, který pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, že má zájem o synovi premiéra točit dokument.

Miloš Zeman premiéra ve věci rodinných sporů podpořil. "Prezident republiky Miloš Zeman odsoudil aktivity režiséra Víta Klusáka, který organizuje vystoupení psychicky nemocného syna českého premiéra,“ napsal v sobotu na Twitteru mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Prezident podle něj při této příležitosti vyjadřuje předsedovi vlády plnou solidaritu.

Podle bezpečnostní experta a generála v záloze Andora Šándora je konfrontace syna s otcem na veřejnosti nešťastná. "K té kauze samotné mi to přijde přes čáru. Takové věci by se dělat neměly. Nejsem psychiatr, ale nemyslím si, že Andrej Babiš mladší je zdravý člověk. Takto se nechová zdravý člověk a na můj vkus to tam nemá co dělat. Na druhou stranu je pravda, že pan premiér sklízí, co zasel vůči svému synovi. Tedy věcem, které v mediálním prostoru zaznívaly, jako byl odvoz na Krym a další. Pan prezident se k tomu vyjádřil, ale nemusel, protože jsou závažnější témata v této zemi, ke kterým se pan prezident vyjádří po týdnu nebo vůbec. Jestli je to snaha přes média ukázat Andreji Babišovi tu podporu, kterou si dohodli minulou sobotu, že ji myslí vážně, to je věc na pana prezidenta. Ale jak jsem řekl, jsou témata, která komentuje až po týdnu, je to zvláštní, protože tady se vyjádřil velmi rychle," okomentoval celou událost pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Redakce ŽivotvČesku.cz kontaktovala také Víta Klusáka, aby vysvětlil, proč se na mítinku objevil a zda může vyloučit, že by Andrej Babiš mladší na akci hnutí ANO přišel po domluvě s nějakou opoziční stranou.

"To by byl předně dotaz na Andreje Babiše, iniciativa zasáhnout do toho mítinku byla jeho. Já byl požádán, abych ho doprovodil a pomohl mu dostat se do Ústí nad Labem, měl tam setkání s jedním klinickým psychologem. Nedávno jsme se setkali, já jsem Andreje Babiše juniora oslovil, že bych chtěl uvažovat o nějakém časosběrném dokumentu, že bych ho s kamerou sledoval. On mi řekl, že je osloven již vícero dokumentaristy, že si to rozmyslí. Pak mě pozval na své narozeniny, kde jsem se zastavil. Pak se ozval, zda bych mu pomohl se dostat do Ústí. Oslovil mě asi před 14 dny. Já mu vyhověl, říkal jsem si, že na té cestě budeme mít příležitost se pobavit, zda tomu filmovému projektu dáme nějaké reálné obrysy. Když jsme se vraceli z Ústí, tak jsem navrhl, že mu ukáži hotel Větruše, protože to místo znám díky natáčení Ano, šéfe! Domlouvali jsme, že tam zajedeme na polévku. Když jsme tam přijeli, tak se parkoviště hemžilo policisty, ptali jsme se, co se tam děje, nechtěli nám to říct. Zašli jsme do hotelu a na recepci nám řekli, že tam probíhá akce hnutí ANO. Ptal jsem se, zda je tam premiér. Recepční říkal, že byl, ale že neví, zda stále je. V tu chvíli Andrej Babiš mladší řekl, ať zapnu telefon a nahrávání, že tam jde. Pak se to seběhlo tak, jak všichni viděli," uvedl Vít Klusák pro ŽivotvČesku.cz s tím, že setkání otce a syna považuje za velkou náhodu.

"Chápu, že se to někomu může zdát, že je to nějaká krycí akce nějakého promyšleného a dlouze plánovaného záměru, ale není tomu tak. Málokomu se bude chtít věřit, že síly ve vesmíru se spojily a udělaly takovou neuvěřitelnou náhodu. Myslím si, že kdybychom na tu akci přišli o chvíli dříve či později, tak se syn k otci nedostane takto blízko. Prostě se to takto seběhlo. Jaké přesné motivace byly u Andreje Babiše mladšího, je otázka na něj samotného. O pár věcech jsme se bavili, o žádných politických stranách nemluvil. Co já znám jeho motivace, tak nevychází z kontaktu s žádnými politickými stranami, ale neznám ho natolik dobře, abych za to dal ruku do ohně. Jak už jsem řekl, je to otázka přímo na něj," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Vít Klusák.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.