Zeman vs. Lipavský: Jak může skončit boj o Piráta? Andor Šándor odpověděl na otázku, která trápí Česko. Slzu neuroním, říká

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 12. 2021

Kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský (36) v úterý absolvoval slyšení u Miloše Zemana (77) a podle kuloárních informací prezidenta nepřesvědčil, že by měl zahraniční rezort vést. To znamená, že do kleští se dostává nově jmenovaný premiér Petr Fiala (57), který i po dohodě s Piráty dál na Lipavském trvá. Generál v záloze a bezpečnostní expert Andor Šándor (64) je přesvědčen, že nový premiér by do střetu s prezidentem kvůli Lipavskému chodit neměl. "Piráti sebereflexe schopní nejsou. Premiér Fiala musí mít jasný obraz, kdo by na postu ministra měl být," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že Lipavského brzdí hlavně nezkušenost.

Pane generále, vy znáte Miloše Zemana roky a na svém Facebooku jste už glosoval, že kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský vypadal po úterní schůzce v Lánech otřeseně. Z vašich slov vyvozuji, že nominant České pirátské strany Jan Lipavský není na důležitý rezort tou nejvhodnější osobou...

Pan Lipavský při slyšení u pana prezidenta dostal asi silnou »nálož«, při televizním vystoupení po setkání byl velmi nejistý, to evidentně odráželo dojem z jednání. I kdybychom nebrali v potaz, že pan Lipavský a pan prezident mají odlišné názory na některé aspekty zahraniční politiky, tak bylo vidět, že pan Lipavský není ten nejlepší kandidát na funkci ministra zahraničí.

Vy takový závěr děláte na základě krátké tiskovky, která se uskutečnila po zpovědi u prezidentské prosklené vitríny?

Podívejte se, já vím, že za přípravu předsednictví České republiky v EU bude odpovídat zřejmě pan ministr Mikuláš Bek (navržený ministr pro evropské záležitosti pozn. red.), ale přesto chci říct, že téměř designovaný ministr Lipavský na dotaz, jaký je náš hlavní cíl předsednictví, byl schopen akorát říct, že to musíme zvládnout... To mi přijde málo, zejména v situaci, kdy na předchozí dotaz, co je největší výzvou zahraniční politiky, řekl, že je to právě to předsednictví. Jestliže zamýšlený ministr zahraničích věcí nemá představu, čeho by měla Česká republika v rámci předsednictví dosáhnout, tak mi to přijde opravdu málo. Předpokládám, že to pan premiér Fiala viděl a musí mít jasný obraz, kdo by na postu ministra měl být. Piráti sebereflexe schopní nejsou. Pak by to totiž vypadalo, že post ministra zahraničních věcí je nedůležitý, což by bylo špatně.

Představitelům státu se dlouhodobě vyčítá, že při utváření zahraniční politiky netáhnou za jeden provaz. Miloš Zeman se orientuje na Rusko a Čínu, předseda Senátu Miloš Vystrčil nemá problém odjet na Tchaj-wan, premiér Andrej Babiš byl zase přijat v sídle CIA i v Bílém domě. Opravdu by tolik vadilo, aby ministr zahraničí a prezident měli na zahraniční politiku rozdílné názory?

Problém rozporu názorů mezi prezidentem a ministrem zahraničních věcí není asi takový, jako mezi nastupující ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou a prezidentem v otázce kanálu Dunaj - Odra - Labe, ale tady jde o zásadní směřování zahraniční politiky. Pokud jsem to dobře sledoval, tak po revoluci jsme ani nebyli schopní dosáhnout jednotné zahraniční politiky v zájmu České republiky, nikoliv v zájmu partajních sekretariátů či Hradu. Ukazuje se, že ten rozpor je veliký, prezident na základě ústavy podepisuje mezinárodní dohody, je tedy silným hráčem na poli zahraniční politiky. Myslím si, že v osobě pana Lipavského by se tento rozpor prohluboval, i když některé jeho postoje například v otázce blízkovýchodního sporu vnímám i chápu.

Co nejvíce vyčítáte Janu Lipavskému? Že je nezkušený, že je málo diplomatický? Nebo že jde proti představám Miloše Zemana?

Zahraniční politiku dělá vláda, ministr zahraničí je její realizátor, není to tak, že by si ministr něco sám usmyslel a realizoval. Bohužel dosud to bylo tak, že Andrej Babiš se soustředil na EU, pan prezident dělal Čínu a Rusko, a když to trochu přeženu, tak ministru zahraničí nechali na starost krajanské spolky. To určitě ideální nebylo. Já bych panu Lipavskému nejvíce vyčítal malou zkušenost, i když si uvědomuji, že ze to nemůže. Ministerstvo zahraničí je post, kde budete potkávat lidi typu Antony Blinken (ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě, pozn. red.) či Joseph Borell (vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, pozn. red.) a další zkušené politiky. Myslím si, že u Lipavského vidíme, že jeho názory se opírají o nějaké vyčtené floskule než o zkušenost. Zaštiťovat se prací pro nějaký výbor v Parlamentu ČR není podle mě ta zkušenost, kterou by on potřeboval. Také je otázkou, jak je na tom personál na ministerstvu zahraničních věcí, někteří náměstci jsou zkušení a ti by určitě Lipavskému mohli pomoci, ale stejně si myslím, že by na tomto postu měl být zkušený člověk. Podle mého soudu Lipavský ty zkušenosti nemá, to z něj rozhodně nečiní špatného člověka, ale prostě ty zkušenosti mu chybí.

Určitě se shodneme, že spor o Lipavského se stává velkým problémem pro Petra Fialu. Jak by situaci měl nový premiér řešit? Měl by Lipavského obětovat a rozdráždit Piráty nebo by měl jít s prezidentem do střetu, který ale může skončit i kompetenčí žalobou s nejistým výsledkem?

Já nevím, co bude dělat premiér Fiala. Myslím si ale, že začít novou funkci zásadním střetem s prezidentem, který nepotřebuje ustupovat, protože mu už o moc nejde, není pro Petra Fialu dobré. Nejsem ústavním právníkem, ale jsem toho názoru, že prezident tu není od toho, aby byl jen »podepisovačem« jakéhokoliv návrhu. Prezident má ústavní povinnosti ve vztahu k zahraniční politice, z tohoto pohledu si umím představit, že má problém s jmenováním pana Lipavského. Myslím si, že prezidentův návrh směrem k Petru Fialovi, ať si vezme dočasně rezort pod sebe, ustanoví se vláda a hledá se nový ministr, může být cestou, jak situaci neeskalovat. Jsme v době, kdy bychom měli mít vládu s plnou mocí. A jestli po takovém kroku Piráti odejdou z vlády, tak já skutečně slzu neuroním.

Navržené složení vlády:

Premiér: Petr Fiala

Vnitro: Vít Rakušan

Místní rozvoj a digitalizace: Ivan Bartoš

Zemědělství: Zdeněk Nekula

Finance: Zbyněk Stanjura

Zdravotnictví: Vlastimil Válek

Školství: Petr Gazdík

Práce a sociální věci: Marian Jurečka

Obrana: Jana Černochová

Spravedlnost: Pavel Blažek

Průmysl a obchod: Věslav Michalik

Doprava: Martin Kupka

Zahraničí: Jan Lipavský

Životní prostředí: Anna Hubáčková

Kultura: Martin Baxa

Evropské záležitosti: Mikuláš Bek

Legislativa: Michal Šalomoun

Věda a výzkum: Helena Langšádlová

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.