Reklama:

Zemana nikdy nezajímalo, že Mynář nemá prověrku, říká Karel Schwarzenberg. Odhadl, kdy bude nová vláda

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg
Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 10. 2021

Prezident Miloš Zeman (77) leží s vážnými zdravotními problémy na ARO v Ústřední vojenské nemocnici a dokumenty za něj přebírá hradní kancléř Vratislav Mynář (54). Tedy muž, který nemá bezpečnostní prověrku a k utajovaným dokumentům by přístup mít neměl. "Je to chyba, ale nezměníme to. Pana prezidenta tato otázka nezajímala, tak ji prostě nemá," uvedl k situaci na Hradě Karel Schwarzenberg (83), který v roce 2013 s Milošem Zemanem bojoval v prezidentské volbě.

Reklama:

Psal se prosinec 2013 a prezident Miloš Zeman, tehdy na vrcholu sil, vyzval kancléře Vratislava Mynáře, ať zažádá o prověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň, jinak o funkci přijde. Za téměř osm let se změnilo to, že Miloš Zeman leží v závažném stavu v Ústřední vojenské nemocnici a vyřizovat dokumenty a dekrety mu pomáhá Vratislav Mynář. Muž, který stále nemá prověrku.

Reklama:

Takto byl například jmenován předseda brněnského krajského soudu Milan Čečotka. Veřejnost se ústy hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka (42) dozvěděla, že jmenovací dekret předal z pověření prezidenta republiky kancléř Vratislav Mynář.

"Bohužel je to tak, prověrku Vratislav Mynář nemá. Pana prezidenta bohužel tato otázka nezajímala, tak ji prostě stále nemá. Je to samozřejmě chyba, ale nezměníme to," povzdechl si pro ŽivotvČesku.cz Karel Schwarzenberg, který je přesvědčen, že první pokus o sestavení vlády dostane Andrej Babiš, ale doufá, že pověření odmítne.

"Pořád je veliká pravděpodobnost, že pověřen sestavením vlády bude Andrej Babiš. I když také prohlásil, že zvažuje, zda to má přijmout. Je-li rozumný, tak to jmenování nepřijme," řekl pro ŽivotvČesku.cz Karel Schwarzenberg s tím, že je přesvědčen, že vyjednávacímu týmu hnutí ANO se nepovede koalici SPOLU rozdrobit a Andrej Babiš nebude mít reálnou možnost vládu sestavit.

"Odhaduji, že nová vláda bude ležet pod vánočním stromečkem. Bylo by ale dobré, kdybychom ji dostali už k svátku svatého Martina," odhadl pro ŽivotvČesku.cz termín vzniku nového kabinetu čestný předseda TOP 09.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: