Země na cestovatelském semaforu mění barvy. Mluvčí ministerstva vysvětlila, kdo a jak určuje, kam jsou státy zařazené

Cestování - Ilustrační snímek
Cestování – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 7. 2021

Letní prázdniny jsou téměř v polovině a hodně Čechů během nich tráví dovolenou v zahraničí. Epidemickou situaci v jednotlivých státech sleduje a řeší ministerstvo zahraničí, které vytvořilo tzv. mapu cestovatele, jež je ukazatelem míry rizika nákazy ve světě. Každé zemi je pak přiřazena jedna z pěti barev podle nebezpečí nákazy koronavirem. "Cestovatelský semafor je výstupem schůzek ministerstva zdravotnictví - potažmo hygieny, s ministerstvem zahraničí a ministerstvem vnitra, které je zodpovědné za hlídání hranic. Aplikujeme rozhodnutí Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí," upřesnila tisková mluvčí ministerstva zahraničí pro ŽivotvČesku.cz.

Češi míří na letní dovolené a k tomu, aby se dokázali orientovat ohledně rizika nákazy koronavirem ve světě, jim slouží cestovatelský semafor. Ten má celkem pět barev, přičemž každá země je v něm zařazena podle toho, do jaké míry v ní hrozí šíření infekce. Proces určení, kterou barvu konkrétní země dostane, probíhá v koordinaci tří ministerstev.

"V obecné rovině je postup takový, že v koordinaci ministerstva zdravotnictví, potažmo hygieny, s ministerstvem zahraničí a ministerstvem vnitra, které je zodpovědné za hlídání hranic, aplikujeme rozhodnutí ECDC (Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí, pozn. red.). To postupuje podle přesných a přísných parametrů – kolik lidí za daný týden onemocní, jaký se eviduje počet úmrtí nebo jaká je rychlost epidemie. Velmi přesně monitoruje šíření viru a jeho mutací v jednotlivých zemích a podle toho upravuje semafor. Na základě dat z ECDC pak ministerstvo zdravotnictví navrhne, jak se státy budou zařazovat na mapě cestovatele z hlediska českého pohledu na věc, to znamená v českém cestovatelském semaforu," vysvětlila tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že většinou má ministerstvo zdravotnictví zájem nastavit pravidla na semaforu co nejpřísněji.

"Naopak ministerstvo zahraničí se většinou snaží – tam, kde to lze, alespoň za nějakých daných pravidel cestování Čechům zkrátka umožnit. Pracovní skupina těchto tří ministerstev se schází každý týden, někdy i vícekrát. Výstupem je pak český cestovatelský semafor," uzavřela Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz.


Podle serveru Worldometers.info je situace v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích Čechů proměnlivá. Například v Řecku, které patří k letošní špičce ve výběru dovolené, se nově zjistilo 3593 případů s covidem a přibylo osm úmrtí – na cestovatelském semaforu je označeno červeně. Podobně oblíbené Chorvatsko má 193 nových případů, a prozatím proto spadá do zelené kategorie. V ní je i Bulharsko, které zaznamenalo 200 nových případů a v zemi zemřely kvůli koronaviru čtyři osoby.

Hůře je na tom Itálie se 4522 nově nakaženými a 24 úmrtími a významně hůře pak Španělsko, kde je potvrzeno 26399 nových případů, navíc 55 lidí v souvislosti s koronavirem zemřelo. Na mapě cestovatele je Španělsko označené tmavě červenou barvou, patří tedy mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.