Zemětřesení před volbami zasáhlo vládu i opozici. Diskriminace menších stran končí, říká Ivan Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Archiv Ivana Bartoše

Ústavní soud vyhověl stížnosti skupiny senátorů a mění volební zákon. Změna se bude týkat už podzimních voleb do Sněmovny. Končí diskriminace menších stran. "Ústavní soud také zrušil diskriminační klauzuli pro koalice, jejíž snižování jsme dlouhodobě prosazovali," okomentoval změnu zákona pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš (40).

Ústavní soud (ÚS) odstartoval zemětřesení na politické scéně. Ústavní soud se rozhodl vyhovět stížnosti skupiny senátorů STAN, KDU-ČSL a TOP 09 a zrušil část volebního zákona. Volebním koalicím tvořeným několika stranami či hnutími bude stačit stejně jako jednotlivým stranám překročit pět procent hlasů.

Skončit má i zvýhodňování vítěze voleb při přidělování mandátů. Soud souhlasil s námitkou, že menší strany jsou diskriminovány ustavením volebních obvodů podle krajů, v kombinaci s přepočtem hlasů na mandáty. Rozhodnutí se dotkne již podzimních voleb. Předseda ÚS Pavel Rychetský je přesvědčen, že podzimní termín voleb není v kolizi se změnou volebního zákona.

"Ústavní soud potvrdil dlouhodobý názor Pirátů i Starostů, že hlasy voličů musí mít stejnou váhu. Dosud byla situace taková, že např. ANO potřebovalo na mandát 19 232 hlasů, zatímco třeba právě Starostové dvakrát tolik. Ústavní soud také zrušil diskriminační klauzuli pro koalice, jejíž snižování jsme dlouhodobě prosazovali. Je nepříjemné, že soud rozhodl po třech letech zrovna na počátku volební kampaně, ale jde o řešitelnou situaci. Jsme připraveni společně se Starosty jednat tak, abychom mohli rychle doplnit volební zákon a volby se mohly řádně konat. Věřím, že ve Sněmovně i Senátu najdeme rychlou shodu, první schůzka má proběhnout již v úterý. Na koaliční spolupráci Pirátů a Starostů se verdiktem Ústavního soudu samozřejmě nic nemění," uvedl v prohlášení pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Češi by neměli počítat s rozvolňováním a spíše se připravit na to, že práce z domova bude ...

Kritici změny volebního zákona varují před začátkem ústavní krize. Prezident Miloše Zeman (76) se vyjádřil, že soud rozhoduje na poslední chvíli. Prezidentovi se nelíbí, že soud svým rozhodnutím zasahuje do již vyhlášených voleb. V tom předseda ÚS Pavel Rychetský ale žádný problém nevidí a na tiskové konferenci zdůraznil, že Ústavní soud není politický orgán.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.