Zemřel herec a dabér Zdeněk Dolanský. Bylo mu 68 let. O úmrtí informoval syn Jan

V 68 letech zemřel Zdeněk Dolanský
V 68 letech zemřel Zdeněk Dolanský
Foto: Archiv TV Nova
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 10. 2020

Smutná zpráva přišla ze strany jeho synů, herce Jana Dolanského (42) a jeho bratra Jiřího Dolanského. Jejich otec Zdeněk Dolanský zemřel ve věku 68 let.

Zdeněk Dolanský, známý například ze seriálů Policie Modrava nebo Kriminálka Anděl, odešel ve věku 68 let. Jeho smrt zasáhla nejen rodinu a syny Jana a Jiřího, ale také jeho kolegy a celou veřejnost. O smrti svého otce informoval herec Jan Dolanský na sociálních sítích. "Náš táta Zdenda Dolanský včera odpoledne odešel. Všem, kdo jste se ozvali, moc děkujeme, a vy všichni, kdo jste ho měli rádi, vzpomeňte na něj a dejte si něco dobrého. Pokud bude možné uspořádat alespoň malou akci například ve spolupráci s Městskými divadly pražskými, ozveme se."

Zdeněk Dolanský byl v mládí přijat na DAMU a po absolutoriu v roce 1975 jeho herecká cesta vedla do Horáckého divadla v Jihlavě. Následoval nástup do vojenské služby a další roky různých angažmá. Dlouhých šest let působil v pardubickém divadle, ale v průběhu dalších roků přišla krize, kdy herec zvažoval, zda se nevzdat divadelní práce. Nakonec zůstal a v roce 2013 se navrátil do Městských divadel pražských. Ztvárnil řadu rolí, například Hamleta ve Shakespearovské tragédii nebo třeba necitlivého Harpagona ve hře Lakomec francouzského spisovatele a dramatika Molièra.

Na televizní obrazovce se objevil v oblíbených krimi seriálech Policie Modrava a Kriminálka Anděl. Ale zahrál si také třeba v Četnických humoreskách nebo klasice režiséra Antonína Moskalyka (†75) Dobrodružství kriminalistiky. Byl známý také díky dabingu – svůj hlas propůjčil kapitánu kosmické lodi Franku Hollisterovi v Červeném trpaslíkovi nebo reverendu Timothy Lovejoyovi v populárním animovaném seriálu Simpsonovi.

Zveřejnil(a) Jan Dolanský dne Středa 21. října 2020

Na příspěvek syna Jana Dolanského reagovala spousta lidí, mezi nimiž byla například herečka Kateřina Macháčková, Vanda Hybnerová nebo Jitka Ježková, které se smutkem projevily upřímnou soustrast.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.