Zemřel kojenec nakažený černým kašlem, měl i další infekce. Roman Prymula určil, kde se lidé nyní nejčastěji nakazí

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 4. 2024

V České republice si epidemie černého kašle vyžádala již třetí úmrtí. V nemocnici v Hradci Králové zemřel kojenec, u kterého byl mimo jiné infekce potvrzen i černý kašel. Před tímto případem šlo o úmrtí dvou starších osob. Redakce ŽivotvČesku.cz v souvislosti s tím oslovila epidemiologa Romana Prymulu s dotazem, kde se nyní lidé mohou respirační chorobou nejčastěji nakazit. Z jeho slov vyplynulo, že největší frekvence šíření je obecně v domácím prostředí.

Případ zhruba měsíčního dítěte z Orlickoústecka, které zemřelo, nebyl podle vyjádření ministerstva zdravotnictví způsoben primárně černým kašlem - nešlo o hlavní příčinu. Uvedl to hlavní hygienik, který pod resort spadá.

Od počátku roku se Českou republikou šíří rozsáhlá epidemie, s počtem nakažených blížícím se šesti tisícům.

"Obecně se černý kašel nejvíce rozšiřuje v domácnostech. Následující týden ukáže, s ohledem na zkreslená data v rámci Velikonoc, jak se dále epidemie bude vyvíjet," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný odborník Roman Prymula, který zároveň vysvětlil, co se musí stát, aby došlo k poklesu nákaz.

"Musí dojít k situaci, ve které populace získá komunitní imunitu. Buď tu bude dostatečné procento proočkovaných osob, nebo dostatečné procento osob, které onemocnění prodělaly. Na sumě těchto dvou jevů dojde k tomu, že epidemie poklesne, a to na několik let," dodal pro ŽivotvČesku.cz někdejší šéf zdravotnictví.

Letošní epidemie je nejsilnější za více než šedesát let - obecně odborníci od jejího začátku uvádí, že černý kašel ohrožuje zejména neočkované kojence do jednoho roku věku, pro které respirační choroba představuje zásadní riziko.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.