Zemřel legendární textař skupiny Olympic Pavel Chrastina. Nastartoval novou etapu, jeho písně obstojí i dnes, řekl Petr Janda

Členové skupiny Olympic
Členové skupiny Olympic
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 12. 2021

Ve věku 81 let do muzikantského nebe odešel Pavel Chrastina, někdejší baskytarista a textař kapely Olympic. Právě on stvořil hity Dej mi víc své lásky nebo song Snad jsem to zavinil já. "On nastartoval úplně jiný pohled na textařství, používal úplně jiná slova, ohromil tím tehdejší společnost," zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz frontman Olympicu Petr Janda (79).

O úmrtí jednoho z nejvýraznějších textařů, jaké Československo mělo, informovala manželka Eva Dudková. Pavel Chrastina do legendární kapely přišel v roce 1962, to se hudební skupina jmenovala ještě Karkulka. Hravé texty, které se nemusely nutně opírat o logiku, ale pracovaly s důrazem na jednotlivé pasáže, si rychle získaly obrovské množství fanoušků.

"Byli jsme taková silná dvojice, která do jisté míry v Československu nastartovala celý bigbít. Měli jsme velké plány a myslím, že se nám toho dost povedlo. Kamarádili jsme spolu v letech 1958 a 1968, to jsme bez sebe nedali ani ránu. Tehdy jsme zjistili, že Pavel umí psát texty a já umím psát hudbu. První píseň byla Dej mi víc své lásky, pak následovaly songy Snad jsem to zavinil já, Dědečkův duch, Pták Rosomák... V roce 1969 Pavel z kapely odešel a znovu jsme se setkali, až když se v 90. letech vrátil z emigrace. Pořád jsme spolupracovali a na každé nové desce měl alespoň jeden text," zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz na svého kamaráda Petr Janda.

Pavel Chrastina v roce 1980 emigroval do Austrálie, odkud se později přestěhoval do Spojených států amerických. Do vlasti se vrátil až v roce 1994.

"On nastartoval úplně jiný pohled na textařství, používal úplně jiná slova, ohromil tím tehdejší společnost, kterou už nebavilo poslouchat takové postswingovské písničky, které hrál třeba Karel Vlach se svým orchestrem. Přijde mi, že texty, které Pavel dělal před padesáti lety, bez problémů obstojí i v dnešní rockové a popové hudbě," dodal pro ŽivotvČesku.cz Petr Janda a velkému kamarádovi tím složil výrazný hold.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.