Zemřel manžel Heleny Fibingerové. Jaroslav Šmíd navždy bude legenda, vzpomíná místopředseda svazu

Bývalá koulařka Helena Fibingerová
Bývalá koulařka Helena Fibingerová
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 7. 2021

Ve věku 87 let zemřel bývalý atlet a trenér elitních vrhačů Jaroslav Šmíd. Manžel mistryně světa ve vrhu koulí Heleny Fibingerové (72) skonal v pondělí 26. července, příčina úmrtí nebyla upřesněna. "Vím, že zemřel, je to smutné. Navždy bude legenda," řekl pro ŽivotvČesku.cz místopředseda Českého atletického svazu Jacek Přibáň.

Bývalá československá atletka a mistryně světa ve vrhu koulí Helena Fibingerová přišla o milovaného manžela. Někdejší atlet a později trenér elitních sportovců Jaroslav Šmíd zemřel v pondělí ve věku 87 let. Smutnou zprávu zveřejnil Český atletický svaz na oficiálním webu.

Jaroslav Šmíd v dobách aktivní kariéry získal pět československých titulů, na evropských halových hrách v Dortmundu roku 1966 obsadil páté místo a v roce 1968 překonal národní rekord, když se mu podařilo vrhnout kouli do vzdálenosti 18,63 metru.

Jednou ze svěřenkyň Šmída byla i Fibingerová, se kterou se později oženil. Dovedl ji k titulu mistryně světa, světového rekordu v hale a také k bronzu na olympiádě. Na legendárního atleta zavzpomínal přední člen Českého atletického svazu, který znal Jaroslava Šmída od mládí.

"Vím, že zemřel, je to smutné. Znal jsem ho jako mladý kluk. Mám na něj dvě vzpomínky, ale jedna z nich, když Helena vyhrála jednu z těch osmi zlatých na Mistrovství Evropy v Budapešti v hale, tak tam s ní pak seděl u baru, dával si do nosu. Takže tam jsme se potkali. Navždy bude legenda," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jacek Přibáň, místopředseda Českého atletického svazu.

V roce 2009 Jaroslav Šmíd na Hodonínsku srazil autem šestatřicetiletého cyklistu. Za to byl odsouzen na 42 měsíců do věznice s dozorem. Přiznal, že se ve voze napil vína prý kvůli hypoglykemickému šoku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.