Zemřel sexuolog Radim Uzel, bylo mu 82 let. Rok bojoval s rakovinou žaludku, naposledy mluvil o covidu

Radim Uzel
Radim Uzel
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 5. 2022

Ve věku 82 let zemřel uznávaný sexuolog Radim Uzel. Muž, který otevřeně a bez skrupulí hovořil o tématech souvisejících s intimitou, bojoval se zákeřnou rakovinou žaludku. Pro ŽivotvČesku.cz naposledy promluvil o boji s covidem, diagnóza rakoviny přišla až po něm. "Patřím mezi ty šťastnější, kteří to takto dobře přežili," řekl.

O skonu Radima Uzla informoval portál Blesk.cz, kterému smutnou informaci potvrdil jeho vnuk. "Děda zemřel z neděle na pondělí v motolské nemocnici," uvedl. Známý sexuolog se od roku 2021 potýkal s rakovinou žaludku, která mu byla diagnostikována jen krátce poté, co prodělal covid s nepříjemným průběhem a následkem. Pro ŽivotvČesku.cz o svých problémech se zdravím promluvil.

Vše začalo v září roku 2020, kdy se nakazil zákeřným koronavirem a na téměř dva týdny putoval do nemocnice. "Nakazil jsem se začátkem září a první příznak byl absolutní nechutenství. Každé jídlo mi přišlo odporné a nemohl jsem rozeznat chutě. Dále jsem ztratil čich, což mě dost vyděsilo. Třeba víno mi přišlo jako obyčejná tekutina bez chuti. Přestal jsem jíst a trpěl jsem nechutenstvím. Za dobu své infekce jsem zhubl 12 kilogramů," popsal tehdy uznávaný lékař pro ŽivotvČesku.cz.

"Přibyly silné dechové problémy. Následně mi vyšel pozitivní test a po týdnu jsem se nechal hospitalizovat. Lékaři zjistili, že mám těžký kyslíkový deficit. Problém byl zejména při jakékoliv námaze, jen těžko jsem vyšel schody a k tomu jsem měl mírně zvýšené teploty, horečku jsem nikdy neměl," vylíčil tehdy Radim Uzel pro ŽivotvČesku.cz s tím, že během hospitalizace lékaři zjistili, že má lehkou plicní embolii.

"V nemocnici mi dali kyslík klasicky do nosu a udělali mi všechna vyšetření. Na CT zjistili, že mám lehkou embolii plic. Virus způsobí, že ten plicní parenchym začíná být velmi citlivý na krevní sraženiny, přitom jsem měl jen na nohách lehký zánět žil a z toho to bylo. Nasadili mi tedy lék, který snižuje krevní srážlivost. Za dalších pět dní mi udělali znovu test na virus, který mi vyšel negativně, a z infekčního mě přeložili na kardiologii, kde začali léčit tu embolii," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz lékař na konci roku 2020.

Koronavirová nákaza je nebezpečná pro onkologické pacienty, u kterých je větší pravděpodobnost těžkého průběhu, případných následků a bohužel také smrti. Zda právě covid-19 u Radima Uzla podpořil vznik nádoru v žaludku podle redakcí osloveného primáře z infekčního oddělení Masarykovy nemocnice není jasné a ani podložitelné.

"Covid neovlivňuje samotný vznik nádorového onemocnění, na ten vliv nemá, ale ohrožuje pacienty, kteří mají probíhající nádorový proces a zejména probíhající léčbu. Nejsou zatím žádné studie či něco podobného, že by covid-19 nádorové onemocnění spouštěl. My víme, že některé viry to dokáží, znám je vir HPV, což je papilomavir, který dokáže spustit rakovinu děložního čípku. Z toho důvodu se proti němu očkuje. Některé viry to tedy dokáží, ale u SARS-CoV-2 zatím žádné takové poznatky nejsou," uvedl nedávno pro ŽivotvČesku.cz špičkový lékař Pavel Dlouhý.

Radim Uzel v loňském roce ztratil milovanou manželku Helenu (†76), s níž žil ve spokojeném manželství více než 50 let. Kromě zákeřné nemoci se tak potýkal i se stresem a smutkem, který způsobila smrt jeho životní partnerky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.