Zemřel vlivný místopředseda STAN Věslav Michalik. Bylo mu 59 let. Šlo o dobrého přítele, potvrdil smutnou informaci ministr Vít Rakušan

Věslav Michalík
Věslav Michalík
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 6. 2022

Smutná zpráva se v neděli večer rozlehla českou politickou scénou. Zejména zaskočila členy hnutí STAN. Zemřel jeho místopředseda a zároveň starosta Dolních Břežan Věslav Michalík. Bylo mu 59 let. Informaci na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz potvrdil vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (43) s odkazem na sociální síť Twitter, kde se k bolestivé události více vyjádřil. "Bohužel, je to pravda. Více je na Twitteru," odepsal ve zprávě politik, který se o svém zesnulém kolegovi vyjádřil jako o příteli.

Věslav Michalik se řadil k mírně kontroverzním postavám politické scény. Po posledních sněmovních volbách totiž byl kandidátem na ministra průmyslu a obchodu, ale nakonec se postu vzdal. Důvodem bylo jeho dřívější podnikání na Kypru, které budilo poměrně silné emoce a pochybnosti.

Podnikatelské aktivity na Kypru trvaly od roku 2002, společnost, která provozovala investiční činnost, své působení ukončila s rokem 2017. Sám politik uvedl, že šlo o podnikání mimo ČR na doporučení daňových poradců a odborníků na právo. I když podnikatelské aktivity nebyly nelegálního charakteru, jak opakovaně Věslav Michalik uvedl, zřekl se nominace kvůli možnému střetu zájmů. Byl totiž nadále vlastníkem třetinového podílu ve fondu, který vlastní solární elektrárny. Ohledně toho se následně politik vyjádřil tak, že problém by se mohl řešit prodejem.

Dříve - v roce 2010 - média přinesla informaci, že Věslav Michalik má být policií vyšetřován pro podezření z daňového úniku, nakonec bylo vyšetřování zastaveno pro nedostatek důkazů. Podle politika šlo o neprokázané účelové obvinění, kvůli kterému byl tehdy stažen z volební kandidátky TOP 09.

O úmrtí kolegy na sociální síti Twitter informoval Vít Rakušan, který krátce předtím pro ŽivotvČesku.cz informaci potvrdil. Více se pak vyjádřil ve svém tweetu. "Zemřel Věslav Michalik, místopředseda hnutí STAN, skvělý starosta Dolních Břežan a můj dobrý přítel. Nenacházím slov. Upřímnou soustrast všem blízkým," uvedl vicepremiér. Podle serveru Neovlivní.cz politik zemřel v neděli odpoledne náhle na výletu v horách. 

Od roku 2012 působil Věslav Michalik jako zastupitel Středočeského kraje a od roku 2021 jako místopředseda hnutí STAN. Byl ženatý, měl dvě dospělé děti. Žil v obci Dolní Břežany.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.