Zemřela česká herečka, která měla velké sympatie prezidenta Miloše Zemana

Miloš Zeman s Jitkou Frantovou Pelikánovou.
Miloš Zeman s Jitkou Frantovou Pelikánovou.
Foto: Archiv Miloše Zemana
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 4. 2020

V noci na pondělí podlehla dlouhé nemoci slavná herečka Jitka Frantová Pelikánová. Dopad smutné zprávy měl i na jejího velkého fanouška prezidenta Miloše Zemana. Uveřejnil tak snímek, kde si s herečkou vyměnili polibek.

Česká herečka žila od 60. let v Itálii, kam emigrovala s manželem, politikem Jiřím Pelikánem. Usadili se v Římě, kde ve věku 87 let herečka zemřela.

Smutná zpráva o jejím úmrtí zasáhla a zarmoutila i prezidenta Miloše Zemana. „Jitko, měl jsem Tě moc rád. Byla jsi obdivuhodná herečka. Světlo věčné ať Ti svítí!‬“ vzkázal herečce, která od začátku roku trpěla zdravotními problémy.

Zeman Frantovou v roce 2015 vyznamenal státním vyznamenáním. V roce 2008 dostala za své dílo a přínos také Řád za zásluhy od italského prezidenta. ‪

Prosadila se v zahraničí

Jitka Frantová Pelikánová hrála v 60. letech v pražském Divadle Rokoko a v Hudebním divadle v Karlíně. Fanoušci ji mohli spatřit i v několika televizních pořadech. Po emigraci se jí podařilo prosadit u divadla v Itálii a v Německu, získala několik mezinárodních ocenění, vystupovala také v televizi a rozhlase.

V Římě žila i po smrti manžela, který v roce 1999 podlehl rakovině. V Česku herečka v roce 2008 představila vlastní divadelní hru Moje pražské jaro, kterou uvedlo Národní divadlo. V 60. letech podle portálu TN.cz měla být aktivní spolupracovnicí StB, toto nařčení herečka popřela.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.