Zemřela herečka Blanka Bohdanová. Znal jsem ji přes maminku, vždy se chovala moc hezky, zavzpomínal Václav Vydra

Herečka Blanka Bohdanová
Herečka Blanka Bohdanová
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 10. 2021

Ve věku 91 let zemřela emeritní členka Národního divadla a držitelka ceny Thálie Blanka Bohdanová. O jejím odchodu informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. "Znal jsem ji přes maminku, se kterou se znaly daleko líp. Já ji měl rád, ona byla skvělá herečka, jako člověk se vždy ke mně chovala velmi hezky," pro ŽivotvČesku.cz zavzpomínal Václav Vydra (65), který s Blankou Bohdanovou hrál v pohádce O kováři Básimovi (1996).

V neděli ve věku 91 let zemřela členka Národního divadla Blanka Bohdanová. V činoherním souboru Národního divadla působila od roku 1966 do roku 2010, vytvořila zde desítky nezapomenutelných rolí.

"Potkávali jsme se při práci, ale je to hodně let zpět. Znal jsem ji přes maminku (Dana Medřická), se kterou se znaly daleko líp. Já ji měl rád, ona byla skvělá herečka, jako člověk se vždy ke mně chovala velmi hezky. Budu si pamatovat, že to s ní bylo vždy moc fajn setkání a je mi to líto," přidal smutnou vzpomínku pro ŽivotvČesku.cz herec Václav Vydra.

"Paní Blanku Bohdanovou jsem velice dobře znal a zvlášť jsem s ní spolupracoval v televizi jako čerstvý absolvent divadelní fakulty AMU po roce 1960. Jako starší kolegyně se ke mně chovala nesmírně příjemně a byla to ohromná dáma s velkým D a herečka s velkým H. Mám na ni krásnou vzpomínku, režisér Novotný mě obsadil do hlavní role Fuente Ovejuna Lope de Vega a moji partnerku právě hrála paní Blanka Bohdanová. Tato inscenace měla ohromný význam, protože byla v den, kdy vzlétl Gagarin, tehdy to byla mimořádná událost. Spolupráce s ní byla ohromná, paní Blanka byla vždy milá a vynikající, mohu říci, že jsem ji obdivoval. Ta zpráva mě nesmírně zaskočila. Naposledy jsem ji viděl, když měla jako malířka výstavu na Vinohradech. I ty její obrazy svědčily o kráse v životě a naplňovaly každého z nás. Milá Blaničko, tvůj Přeučka na tebe moc a moc vzpomíná," přidal pro ŽivotvČesku.cz niternou vzpomínku také herec Jan Přeučil (84).

Blanka Bohdanová po válce vystudovala brněnskou JAMU. Objevila se také v řadě televizních filmů a seriálů, jako je Třetí patro (1985), My všichni školou povinní (1984) či Život na zámku (1995).

O jejím skonu informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Poslední rozloučení s herečkou, která mimo jiné byla držitelkou dvou Cen Františka Filipovského za dabing, se uskuteční v rodinném kruhu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.