Zemřela hraběnka Mathilda Nostitzová, bylo jí 85 let. Mohla tu ještě chvíli být, říká zarmoucená kamarádka Jiřina Bohdalová

Hraběnka Mathilda Nostitzová
Hraběnka Mathilda Nostitzová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 7. 2021

Šlechta se ponořila do hlubokého smutku. Zemřela hraběnka Mathilda Nostitzová, bylo jí 85 let. "Mohla tu ještě chvíli být. Znaly jsme se, měly jsme k sobě respekt," řekla zarmouceným hlasem herečka Jiřina Bohdalová (90) pro ŽivotvČesku.cz.

Mathilda Nostitzová se narodila jako nejstarší z pěti dětí hraběte Karla Nostitze na zámku v Plané. Její matka byla německá koncertní pianistka, hraběnka Marie Sophie Brühl. Když bylo Mathildě 12 let, byla její rodina v roce 1948 vyhnána z Československa.

"My jsme se respektovaly, ale hlavně ona měla bezvadný smysl pro humor, ráda se smála a byla plná života. Živočišností jsme patřily k sobě, měla jsem ji ráda," řekla pro ŽivotvČesku.cz herečka Jiřina Bohdalová.

Informaci o úmrtí ženy, která se věnovala pomoci nevidomým a slabozrakým, potvrdil pro Blesk.cz ředitel Nadačního fondu Mathilda Luboš Škrabka. Podle deníku se hraběnka v dobré kondici necítila už delší dobu, potýkala se zhoršením zraku. Významně neoslavila ani nedávné červnové půlkulaté narozeniny.

Šlechtična vystudovala hotelovou školu. Od 18 let začala pracovat, nejdříve ve francouzském hotelu, poté ve společnosti Lufthansa. Psala pro týdeník Der Spiegel, byla módní redaktorkou v časopise Constance.

V roce 1992 se do Plané poprvé po letech vrátila a rodinný zámek našla ve zdevastovaném stavu. Požádala o něj v restituci, zámek jí však nebyl vydán. Noví vlastníci ho neopravili a nechali ho zchátrat. V listopadu 2017 zámek zachvátil požár, který zničil střechu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.