Zemřela signatářka Charty 77 a socioložka Jiřina Šiklová. Co to znamená pro obor, zhodnotil kolega
Socioložka a signatářka Charty 77 Jiřina Šiklová je po smrti. Smutnou informaci o skonu ženy, jež byla ve svém oboru uznávána a respektována, potvrdil její syn. Kolega popsal, co to pro obor znamená. "Odchází jedna z nejviditelnějších a nejvýraznějších postav oboru," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.
Ve věku 85 let zemřela respektovaná socioložka a signatářka Charty 77 Jiřina Šiklová. Informaci o jejím skonu přinesl portál Aktuálně.cz s odkazem na vyjádření jejího syna Jana Šikla.
Jiřina Šiklová strávila v roce 1981 rok ve vazbě poté, co byla Státní bezpečností obviněna z podvracení republiky. Československá politická policie objevila kamion se zakázanou literaturou, k jejímuž převozu socioložka pomáhala.
Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Šiklová iniciovala vznik katedry sociální práce, tu do roku 2000 vedla. Jako signatářka Charty 77 byla známá i pro svou angažovanost v politice. Věnovala se rovněž genderovým studiím, tedy oboru, který zkoumá kulturně vzniklé rozdíly mezi muži a ženami.
Kolega zhodnotil, co skon Jiřiny Šiklové znamená pro obor. "Znamená to, že odchází jedna z jeho nejviditelnějších a nejvýraznějších postav. Je dobré vědět, že většina sociologů je akademických a tito lidé tráví většinu svého času v akademii. To znamená, že i když zkoumají věci, které jsou zásadní, tak mají občas problém je předat veřejnosti. Existuje několik málo lidí, kteří jsou dostatečně výrazní a zároveň dostatečně nadaní tak, aby dovedli výsledky sociologie podat takovým způsobem, aby byly srozumitelné a mediálně zajímavé. Paní profesorka Šiklová, jejíž smrt mě hluboce mrzí, byla jednou z takto nadaných osob," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.